logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Piotr Tomala, ViaCon Polska Sp. z o.o.
mgr inż. Michał Mońka, ViaCon Polska Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedmiotem analizy są dwa przejścia górne dla zwierząt dziko żyjących wzniesione w dwóch różnych technologiach. Pierwsza z nich to konstrukcja z blach falistych (obiekt w km 30+825 drogi ekspresowej S3 odcinek Szczecin – Kołobrzeg – rysunek 1), a druga – prefabrykowana rama żelbetowa (obiekt w km 554+900 drogi ekspresowej S8 na odcinku Ostrów Mazowiecka – Białystok – rysunek 2). Konstrukcje z blach falistych mają w Polsce już przeszło dwudziestoletnią tradycję, chociaż pierwsze zastosowanie przypada na lata 70. ubiegłego stulecia (poligon wojskowy w Bornym Sulimowie). Ustrój nośny stanowi relatywnie cienka powłoka stalowa współpracująca z otaczającą ją zasypką gruntową, tzw. inżynierską, o określonych wymaganiach technicznych.   

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 9/2020, strona 40-42 (spis treści >>)