logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Płoński,  Instytut Techniki Budowlanej
mgr inż. Marzena Jakimowicz,Instytut Techniki Budowlanej

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Pękające przeszklenia przekryć dachowych, niewłaściwie zaprojektowanych, źle wykonanych, naprawianych, to nie tylko problem „spadających” szyb, ale również przecieki wody opadowej, wciekanie wody w konstrukcję, brudne, popękane i porozklejane szyby.

Zadaszenia pasaży centrum handlowego
W jednym z centrów handlowych zaprojektowano i wybudowano przed laty wzdłuż obiektów boczne przeszklenia szerokości ok. 10 m, zamocowane na wystających z dachu krokwiach, w celu zabezpieczenia przed deszczem/śniegiem klientów przechodzących od sklepu do sklepu. Po kilku latach pękły dwie duże szyby, a ich odłamki spadły na chodnik pod zadaszeniem. Po jakimś czasie spadła kolejna szyba. Obowiązujące w tamtym okresie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (§ 304.1) określało, że przeszklenie okien połaciowych, których krawędź jest usytuowana na wysokości ponad 3 m nad poziomem podłogi, świetlików oraz dachów w budynkach użyteczności publicznej i zakładów pracy, powinno być wykonane ze szkła lub innego materiału o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia. Rozporządzenie dopuszczało (i nadal dopuszcza) zastosowanie każdego typu szkła, czy innego materiału o podwyższonej wytrzymałości na uderzenia. Takie właściwości ma zarówno szkło hartowane, półhartowane, warstwowe, zbrojone lub inny materiał (lexan, płyty komorowe, plexi itp.). 

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 39-41 (spis treści >>)