logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Statystycznie rzecz biorąc, ściany mają największą powierzchnię we wnętrzu, warto więc docenić ich aranżacyjny potencjał, a także dobrze je zabezpieczyć, by okres pomiędzy ewentualnymi remontami w pomieszczeniach był jak najdłuższy. Na rynku jest duża oferta materiałów do wykończenia ścian wewnętrznych począwszy od farb, przez tapety, nadruki na tapetach, panele dekoracyjne, filc, cegłę, beton, drewno, po materiały z gamy scenograficznych, jak np. folia poliwęglanowa. Wybór i ostateczna decyzja jest zwykle wypadkową propozycji projektanta i potrzeb inwestora.

Tapety winylowe
Wybierając tapetę, warto zwrócić uwagę na technologię produkcji, bo w dużej mierze od sposobu wykończenia winylowej powierzchni zależą eksploatacyjne właściwości okleiny ściennej. Dobra tapeta ma zewnętrzną powłokę wykonaną ze sprasowanego winylu (odporną na ścieranie i zarysowania) lub powłokę tekstylną, która pokryta jest teflonem ograniczającym brudzenie (zanieczyszczenia nie przywierają, a płyny spływają). Dla odmiany tapeta wykonana ze spienionego winylu będzie miękka i łatwa do zarysowania nawet paznokciem. W przypadku tapet obiektowych bardzo ważna jest szerokość rolki. Jeżeli jest na poziomie 130 cm, pozwala na szybki montaż i niewidoczne łączenia, a w efekcie też na bardziej ekonomiczne wykorzystanie materiału.

Wielkoformatowe nadruki
Docelową rolą tapet we wnętrzach jest też rola dekoracyjna. Duży wybór wzorów, kolorów i faktur tapet pozwala tworzyć ściany niepowtarzalne estetycznie. Producenci często oferują tapety przygotowywane na zamówienie. Najczęściej wykonywane są one metodą cyfrowego nadruku na winylowej tapecie, i – w przeciwieństwie do płaskich fototapet – mają wyczuwalną fakturę. Zwykle na winylowych podkładach powstają przeskalowanej wielkości rośliny. Ostatnio są to liście monstery, bananowca, palmy itp., a także reprodukcje obrazów, grafik, starych pocztówek czy map. 

Panele dekoracyjne
Do najbardziej efektownych okładzin ściennych należą panele dekoracyjne, dlatego w miejscach takich jak biura zwykle stanowią akcent i zajmują nie więcej niż jedną ścianę. Mogą one być wykonane z różnych materiałów (MDF, szkło, sklejka, tworzywo sztuczne, poliwęglan, filc). Mają różną formę i kształt: od dużych, nawet dwumetrowych tafli, przez kilkudziesięciocentymetrowe moduły, po niewielkie płytki.

Panele wykonane z lakierowanego MDF mają z reguły głębokie rzeźbienia, co sprawia, że ich powierzchnia uzyskuje atrakcyjny i modny wygląd z przestrzennym efektem (3D). Panele dostępne są na rynku w bogatej gamie wzorów i wykończeń laminatu. 
Ciekawą alternatywą dla szkła są np. panele z lekkiego, wytrzymałego poliwęglanu. Te produkowane w technologii plastra miodu świetnie nadają się na przegrody stałe i ruchome (ściany, drzwi), w których ważną rolę gra światło i przezierność.

Panele akustyczne to funkcjonalna i estetyczna propozycja we wnętrzach wymagających wyciszenia (biura, sale konferencyjne, kina itp.), a także doskonałe rozwiązanie w obiektach hotelarskich. Mogą być wykonane ze sztucznego (100% PET) lub naturalnego filcu (100% wełna). Dostępne są w atrakcyjnej gamie kolorystycznej oraz różnorodnej postaci (płaskie panele, moduły 3D, ażurowe ścianki).

Beton architektoniczny
Beton architektoniczny ma przyjemną w dotyku powierzchnię i bardzo dobre właściwości użytkowo-dekoracyjne. Jest trwały, odporny, nie wchłania zabrudzeń, a w razie potrzeby można umyć go wodą. Zwykle występuje w postaci płyt, które montowane są do powierzchni ściany na specjalne wieszaki (śruby i listwy montażowe), a także na kotwy i klej oraz na sam klej. Najbardziej popularnym kolorem betonu na ścianach jest szary, ale na zamówienie dostępnych jest wiele innych barw z palety RAL.  

Materiały scenograficzne
To specjalna grupa okładzin, wykorzystywanych w miejscach takich, jak dyskoteki, kasyna, centra rozrywki itp. Z reguły są to materiały błyszczące (brokatowe) lub z innym wyrazistym efektem powierzchni.

Barbara Łukasiak, Dyrektor Handlowy Muraspec
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 17-19 (spis treści >>)