logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Pod takim hasłem w październiku br. w Warszawie odbyło się seminarium zorganizowane przez CEMEX Polska oraz Stowarzyszenie Producentów Cementu. Było to już trzecie spotkanie przygotowane przez tych organizatorów poświęcone prefabrykacji betonowej w budownictwie mieszkaniowym. W tegorocznym wydarzeniu, którego głównym tematem była rola nowoczesnej prefabrykacji betonowej w architekturze oraz w zrównoważonym budownictwie mieszkaniowym, uczestniczyło przeszło 150 osób reprezentujących producentów prefabrykatów, architektów, deweloperów, inżynierów budownictwa oraz środowisko akademickie.

Wśród prelegentów znaleźli się: Szymon Jungiewicz z PMR Market Experts, Krzysztof Janczura z JORDAHL & PFEIFER Technika Budowlana, Tomasz Konior z Konior Studio, Piotr Lewicki z Biura Projektów Lewicki Łatak, Krzysztof Kaczmarek z ZPB Kaczmarek, Ewa Bykowska z Buszrem S.A. oraz Przemysław Borek z Grupy Kapitałowej PEKABEX S.A. Ich wystąpienia dotyczyły m.in.: trendów w budownictwie i nowoczesnej prefabrykacji betonowej; projektowania i realizacji obiektów z wykorzystaniem prefabrykatów; ewolucji rynku budowlanego w obliczu wyzwań związanych ze zwiększonym popytem, malejącymi zasobami kadry pracowniczej oraz perspektyw branży na kolejne lata. Podkreślono, że prefabrykacja betonowa bardzo dobrze wpisuje się w kierunki wyznaczane przez zrównoważony rozwój dzięki optymalizacji nakładów na materiały i robociznę, bardzo dużej trwałości elementów oraz ograniczeniu uciążliwości procesów budowlanych.

Ważnym punktem programu był panel dyskusyjny, który poprowadził Zbigniew Pilch ze Stowarzyszenia Producentów Cementu. Dyskusja między przedstawicielami środowiska akademickiego, architektami, projektantami i wykonawcami potwierdziła, że nowoczesna technologia, nowe spojrzenie na prefabrykację betonową, kształcenie i promowanie nowoczesnych rozwiązań przyniesie wymierne korzyści wszystkim uczestnikom procesu budowlanego, którzy chcą budować w sposób wygodny, nowoczesny i ekologiczny, a także użytkownikom tak wzniesionych obiektów.

Danuta Kostrzewska-Matynia

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2019, strona 16 (spis treści >>)