logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Anna Urbanek-Szopa, Geotest Sp. z o.o.
dr inż. Krzysztof Traczyński, Geotest Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

W numerze czerwcowym miesięcznika „Materiały Budowlane” (6/2019) został opublikowany artykuł „Ocena zanieczyszczenia terenów pod budownictwo” (str. 74 ÷ 75), w którym omówiono zasady wykonywania badań zanieczyszczeń wynikające z Rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie sposobu prowadzenia oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi (Dz.U. 2016 poz. 1395). W tym artykule przedstawimy przykład badań szczegółowych. Ocenę stanu jakości gruntu prowadzi się w pięciu etapach:
● I – ustalenie przyczyny występowania potencjalnego zanieczyszczenia na badanym terenie;
● II – ustalenie listy substancji, których występowanie w gruncie jest spodziewane;
● III – zebranie oraz analiza dostępnych i aktualnych informacji istotnych do oceny zagrożenia zanieczyszczeniem;
● IV– przeprowadzenie badań wstępnych;
● V – przeprowadzenie badań szczegółowych.

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 10/2019, strona 66-67 (spis treści >>)