logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

inż. Jacek Boruc, Warbud S.A.
dr inż. Grzegorz Kacprzak, Warbud S.A.
mgr inż. Seweryn Bodus, Warbud S.A.
mgr inż. Wojciech Kalisz, 4inv Sp. z o.o.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Technologia BIM w geotechnice może być zastosowana w trzech podstawowych obszarach:
● wymiany danych przez zastosowanie cyfrowej wersji dokumentacji geologicznej;
● automatyzacji procesu projektowania (ang. digital workflow) przez zastosowanie modeli BIM do analiz numerycznych;
● wykorzystania modeli BIM i/lub GIS do gromadzenia i udostępniania informacji o warunkach gruntowo-wodnych.

Artykuł jest próbą wyjaśnienia pierwszego obszaru – cyfrowego procesu wymiany danych w trakcie projektowania geotechnicznego, które stanowi istotny element projektowania całego obiektu budowlanego. Solidne fundamenty pozwalają utrzymać niezawodność budynku przez cały okres jego użytkowania. Z tego punktu widzenia, informacje o warunkach gruntowo-wodnych, a dokładniej mówiąc o ich zmianie i/lub uszczegółowieniu przez dokładne rozpoznanie (badania laboratoryjne) na kolejnych etapach inwestycji oraz uzupełnienie o informacje archiwalne, powinny być gromadzone i udostępniane wszystkim stronom realizacji procesu budowlanego.

Przykładem istotności długofalowych zmian mogą być wahania poziomu wody gruntowej wynikające z prowadzonych wcześniej lub równolegle odwodnień budowlanych sąsiednich budów bądź zmieniającego się dynamicznie poboru wody gruntowej do celów bytowych lub wykorzystania przemysłowego. Z własnego doświadczenia możemy wskazać na okolice Lublina, gdzie coraz bardziej świadome korzystanie z zasobów naturalnych, ograniczenie poboru wody przez obywateli i zakłady produkcyjne, spowodowały wahania poziomu wody o ponad 5 m i wypłycenie globalnego leja depresji w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat.

Czytaj więcej (PDF) >>

 

Materiały Budowlane 10/2019, strona 64-65 (spis treści >>)