logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Jerzy Płoński; Instytut Techniki Budowlanej

mgr inż. Marzena Jakimowicz, Instytut Techniki Budowlanej

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Jeszcze niedawno balustrady nie były wyrobem budowlanym i nie podlegały obowiązkowi przeprowadzania badań, jednakże sporządzane ekspertyzy i opinie techniczne niejednokrotnie dowodzą, że mogą to być wyroby bardzo niebezpieczne dla użytkowników. Główne zastrzeżenia, to nieodpowiednie szkło, ostre czubki i niezaszlifowane krawędzie tafli szkła oraz montaż. Ponadto oceniane balustrady były/są słabe mechanicznie, albo można je bez problemu „rozhuśtać” (wózek z walizkami na antresoli pewnego obiektu przebił wypełnienie balustrady z szyby hartowanej i spadł 6 m), czy też popękały szyby hartowane i w dużych kawałkach spadły z wysokości szóstej kondygnacji na chodnik przed wejściem. 

Bezpieczne wg definicji normowej szyby mogą być jednak niebezpieczne. Szyba hartowana faktycznie „tłucze się na drobne nieostre kawałki”, które mogą spadać jednakże w dużych częściach i rozsypywać się dopiero po uderzeniu w twarde podłoże. Producenci balustrad pomijali konieczność przeprowadzania podstawowych badań, określających chociażby warunek „przeniesienia sił poziomych”, odporność na uderzenie, trwałość zamocowania. W efekcie pojawiały się niebezpieczne sytuacje. Badania w żadnym stopniu nie wyeliminują oczywiście w 100% ryzyka powstania zniszczenia, ale należy te wyroby sprawdzać, gdyż nie zawsze są bezpieczne.

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 10/2019, strona 38-39 (spis treści >>)