logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Władysław Ryżyński; Biuro Usług Inżynierskich B.A. i Wł. Ryżyńscy

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Posadzki podczas użytkowania narażone są na okresowe lub ciągłe oddziaływanie wody, która odprowadzana jest z powierzchni za pomocą systemu odwodnienia liniowego lub punktowego. Nieszczelność kanałów odwodnienia powoduje zaleganie wody oraz innych płynów na powierzchni posadzki i przyczynia się do postępującej degradacji warstwy utwardzonej, przebarwień i stanowi zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania posadzki. Nieszczelność podłączenia układu odwadniającego posadzki na stropie skutkuje zawilgoceniem strefy przejścia instalacji podłączenia przez strop, degradacją konstrukcji oraz zaciekami na niżej położoną posadzkę. Takie zjawisko jest efektem niewłaściwie wykonanego spadku nawierzchni, braku równości powierzchni (zastoiska i kałuże) oraz błędów w montażu kanałów odwodnienia liniowego lub punktowego. Do tworzenia się zastoisk na powierzchni posadzki przyczyniają się zbyt wysoko osadzone kanały odwadniające. Często jest to minimalnie (1 – 2 mm) podniesiona krawędź koryta ponad poziom posadzki, co utrudnia wpływ wody do kanału odwodnienia.

 

 

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 10/2019, strona 21-24 (spis treści >>)