logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Michał Piasecki, Instytut Techniki Budowlanej

Restrukturyzacja, przebudowa oraz wyburzenia istniejących obiektów budowlanych, odpady z zakładów produkcyjnych i innych stanowią pokaźne źródło odpadów budowlanych. Wykorzystywanie materiałów oraz gruzu z rozbiórek, zmniejszenie strumienia odpadów jest od wielu lat istotnym elementem polityki zrównoważonego budownictwa, badań naukowych oraz prac legislacyjnych w kraju i Komisji Europejskiej. Istnieje potrzeba utylizacji gruzu w celu pozyskania wartościowego surowca i tym samym zmniejszenia wydobycia kruszywa naturalnego. W Polsce od pewnego czasu zwraca się uwagę na ten problem m.in. w związku z Rozporządzeniem CPR nr 305/2011 z 9 marca 2011 r. zastępującym Dyrektywę Budowlaną i wdrożeniem siódmego wymagania podstawowego mówiącego o zrównoważonym wykorzystaniu surowców w cyklu życia obiektu budowlanego.

Koniec cyklu życia budynku
Liczne działania podejmowane w ostatnim czasie, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w kraju, wskazują na coraz większe zrozumienie potrzeby uwzględniania oddziaływania budynków na środowisko w wymiarze praktycznym, a także konieczność merytorycznej dyskusji.
Proces harmonizacji wymagań dotyczących zrównoważonego budownictwa (w tym sprawa recyklingu) będzie ważnym elementem kształtującym rynek budowlany w najbliższych latach. Zmiany regulacji europejskich, m.in. wymagania podstawowego nr 3, które mówi, że budynki nie powinny być źródłem zanieczyszczeń mających wpływ na człowieka, przewidują szersze uwzględnienie kryteriów zrównoważonego rozwoju. Obejmuje ono obecnie wymagania dotyczące pełnego cyklu życia obiektów budowlanych, uwzględnia minimalizację wpływu na zmiany klimatu.

W rozporządzeniu CPR nr 305/2011 zawarto też siódme wymaganie podstawowe mówiące o zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych. Obiekty budowlane muszą być zaprojektowane, wykonane i rozebrane w taki sposób, aby wykorzystanie zasobów naturalnych było zrównoważone i zapewniało: recykling obiektów budowlanych oraz wchodzących w ich skład materiałów, trwałość obiektów budowlanych; wykorzystanie w obiektach budowlanych przyjaznych środowisku surowców i materiałów wtórnych. W najbliższych latach czeka nas proces implementacji nowego wymagania do przepisów krajowych. Instrumentem wspierającym wdrożenie nowych wymagań jest normalizacja budownictwa zrównoważonego.