logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Maria Jaworska-Michałowska, Politechnika Krakowska

Koncepcje związane z zastosowaniem blach perforowanych pozwoliły na uzyskanie interesujących i niespotykanych dotychczas efektów przestrzennych. Metalowe osłony są trwałe i dekoracyjne.
Należy jednakże podkreślić, że projektowane bez uwzględnienia wyraźnych podziałów, mogą z czasem powodować monotonne wrażenie u użytkownika. Po umieszczeniu dużej płaszczyzny osłony przed szklaną przegrodą, podstawowym problemem jest również ograniczenie widoczności z wnętrza budynku. Z punktu widzenia korzyści użytkowych, efektem zastosowania osłon, oprócz ochrony wnętrz przed przegrzaniem, jest zmniejszenie kosztów np. wynikających z ograniczenia zastosowania klimatyzacji. Popularyzacja tych rozwiązań, które są niestety jeszcze drogie, jest uzasadniona także z uwagi na możliwość poprawy bilansu energetycznego budynku.