logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Agnieszka Kaliszuk-Wietecka, mgr inż. Artur Miszczuk, Politechnika Warszawska

Omawiając temat kondensacji międzywarstwowej w przegrodach budowlanych, nie można nie poruszyć jeszcze
jednego ważnego zagadnienia zwiększającego pośrednio ryzyko wystąpienia kondensacji, czyli stosowania zbyt  szczelnych okien, przy jednoczesnym nie zapewnieniu wystarczającej wentylacji. Dzieje się tak bardzo często w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Energooszczędna stolarka, która jest zamontowana bez nawiewników, uniemożliwia poprawne działanie wentylacji naturalnej.

Przy projektowaniu oraz wykonawstwie przegród zewnętrznych należy zwrócić uwagę na wiele zagadnień. Do najważniejszych z nich należą: spełnienie wymagań obowiązujących Warunków Technicznych, prawidłowy dobór wszystkich materiałów występujących w przegrodzie wraz ze stolarką, prawidłowe zaprojektowanie układu przegrody oraz zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy wykonawczej, a także prowadzenie drobiazgowego nadzoru procesu budowlanego.
Prawidłowe zaprojektowanie przegrody pod względem zarówno cieplnym, jak i wilgotnościowym, a także niewprowadzanie nieprzemyślanych zmian na etapie wykonawstwa pozwala uniknąć nie tylko obniżenia estetyki elewacji, ale także dodatkowych nakładów finansowych w okresie późniejszym.