logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wśród programów europejskich centralne miejsce zajmuje EUROPA 2020 Strategia na rzecz inteligentnego i zrównoważonego rozwoju, która określa zadania dotyczące wzmocnienia konkurencyjności i gospodarki UE, przekładając dalekosiężne i ogólne priorytety na konkretne działania. Przewodnie inicjatywy polityki przemysłowej nawiązują do budownictwa w trzech płaszczyznach, obejmujących: ● poprawę efektywności korzystania z zasobów naturalnych i zmniejszenia negatywnego oddziaływania na środowisko firm budowlanych; ● właściwe ramy rynku wewnętrznego w odniesieniu do wyrobów i usług budowlanych; ● dostęp budownictwa UE do rynków międzynarodowych. Prace przygotowawcze Komisji Europejskiej Komisja Europejska planuje wydanie jeszcze w 2011 r. specjalnego komunikatu – Strategii na rzecz zrównoważonej konkurencyjności sektora budowlanego UE. Dokument ten ma przedstawić średnioterminową (do 2020 r.) strategię UE identyfikującą kluczowe cele i działania na rzecz sektora budowlanego. Komisja Europejska w mapie drogowej określającej cele i zadania związane z przygotowaniem Komunikatu ROADMAP for the Communication on the strategy for the Sustainable Competitiveness of the EU Construction Sector wskazuje na możliwości działania w następujących obszarach:
■ nadanie spójnych ram zróżnicowanym wymaganiom i inicjatywom dotyczącym zrównoważonego budownictwa;
■ zapewnienie zasad równej konkurencji w przetargach publicznych na rynku wewnętrznym Unii oraz opracowanie modeli partnerstwa publiczno-prywatnego dostępnych również dla małych firm budowlanych;
■ ustalenie celów krótko-, średnio- i długoterminowych służących osiągnięciu trwałego wzrostu konkurencyjności i stopnia zrównoważoności w wybranych obszarach sektora budowlanego;
■ określenie wspólnego programu Komisji, państw członkowskich i przemysłu służącego osiągnięciu wymienionych celów;
■ ustalenie zasad koordynacji i monitorowania podjętych działań, w tym dokonywanie regularnych przeglądów służących aktualizacji strategii.

Zamów dostęp do artykułu >>