logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Ściany osłonowe aluminiowe o konstrukcji słupowo ryglowej, a także ściany elementowe o konstrukcji aluminiowej są rozwiązaniami bardzo skomplikowanymi pod względem akustycznym. Izolacyjność akustyczna tych ścian jest wypadkową transmisji dźwięku przez poszczególne elementy składowe, do których należą przede wszystkim:
● elementy szkieletu (słupy, rygle);
● moduły wypełnienia przeziernego (oszklenie stałe, w tym strukturalne oraz okna otwierane);
● moduły wypełnienia nieprzeziernego (dobierane głównie ze względu na wymagania termiczne);
● nawiewniki powietrza zewnętrznego (jeżeli występują).

Istotny wpływ na izolacyjność akustyczną ściany mają także uszczelki, które decydują nie tylko o szczelności, pod względem akustycznym, całego rozwiązania, ale także określają warunki zamocowania elementów wypełnienia, co ma wpływ na ich izolacyjność akustyczną, a także na stopień przenoszenia dźwięków materiałowych z konstrukcji aluminiowej na wypełnienie i odwrotnie. Nie bez znaczenia są także wymiary liniowe i powierzchniowe poszczególnych modułów, szczególnie przeziernych.

Zamów dostęp do artykułu >>