logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

bryg. mgr inż. Ireneusz Kopczyński, Naczelnik Wydziału Kontrolno-Rozpoznawczego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) m st. Warszaw

Charakterystyka pożarowa Stadionu Narodowego 

Ogólnie Stadion Narodowy zakwalifikowany został do kategorii zagrożenie ludzi ZL I, natomiast pomieszczenia socjalne, biurowe, administracyjne, pomieszczenia obsługi, szatnie, pokoje – do kategorii zagrożenie ludzi ZL III. Parkingi, pomieszczenia techniczne zakwalifikowano jako PM o max. obciążeniu ogniowym do 500 MJ/m2, a pomieszczenia magazynowe – PM o gęstości obciążenia ogniowego do 2000MJ/m2. Budynek (pomieszczenia pod trybunami) mający w sumie 10 poziomów, z czego 4 traktowane jako podziemne (B4, B3, B2, B1) i sześć traktowanych jako nadziemne (P00, P01, P02, P03, P04, P05 – poziomtechniczny) zakwalifikowano do grupy budynków wysokich. Stadion Narodowy zaprojektowano w kasie B odporności pożarowej, z uwzględnieniem odstępstw od obowiązujących warunków technicznych.

W czynnościach odbiorowych uczestniczyło bezpośrednio 12 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej. Odbiór techniczny obiektu przebiegał dwuetapowo, tzn. w pierwszym etapie z odbioru wyłączono płytę główną boiska oraz instalację gazową. Drugi etap odbioru polegał na odbiorze płyty głównej oraz instalacji gazowej. Odbiór został przeprowadzony zgodnie z procedurami i zakończył się pozytywnie w ustawowymterminie 14 dni.

Zamów dostęp do artykułu >>