logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Do produkcji sypkich mieszanek gipsowych producenci chemii budowlanejmają dowyboru dwa rodzaje gipsu: naturalny i syntetyczny. Ten pierwszy występuje w przyrodzie w postaci kamienia gipsowego lub anhydrytu, natomiast gips syntetyczny powstaje jako produkt uboczny w procesie odsiarczania spalin w elektrowniach. Najczęściej spotykaną metodą odsiarczania spalin jestmetodamokra wapienna. Dzięki tej metodzie w powietrze nie są emitowane tlenki siarki. Dodatkowo otrzymywany jest tzw. rea gips, który po odpowiednim przetworzeniu nadaje się do wytwarzania suchych mieszanek gipsowych.

Gips syntetyczny jest takim samym związkiemchemicznymjak gips naturalny i ma takie same właściwości jak jego odpowiednik występujący w przyrodzie jako kamień gipsowy. Gips syntetyczny jest tańszym spoiwem, dlatego chętnie wykorzystywany jest przez producentów produktów chemii budowlanej do wytwarzania tynków, gładzi, gipsów szpachlowych czy klejów gipsowych.