logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr hab. inż., prof. nzw. PŚl Jacek Gołaszewski
mgr inż. Grzegorz Cygan
mgr inż. Michał Drewniok

Skurcz materiałów kompozytowych o matrycy cementowej jest związany z kilkoma procesami, które mogą synergistycznie na siebie oddziaływać. Od momentu zmieszania składników zaczynu cementowego następuje skurcz autogeniczny. Skurcz chemiczny przebiega mniej więcej do momentu umownego czasu końca wiązania cementu. Postępująca reakcja hydratacji powoduje zjawisko samoosuszania. Roztwór wypełniający pory kapilarne jest „zużywany” przez trwającą reakcję hydratacji, powodując powstawanie naprężeń rozciągających, a w rezultacie skurcz.

W artykule przedstawiono propozycję adaptacji systemu TLS (Thin Layer Shrinkage – w wolnym tłumaczeniu urządzenie do pomiaru skurczu elementów cienkowarstwowych) bazującego na laserowym pomiarze odległości, do oznaczania skurczu elementów betonowych o wymiarach 10 x 10 x 500 mm od chwili zaformowania.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 3/2013, strona 89-90 (spis treści >>)