logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Grzegorz Bajorek
mgr inż. Marta Kiernia-Hnat
dr inż. Izabela Skrzypczak

W 2004 r., wstępując do Unii Europejskiej, Polska musiała wdrożyć przepisy obowiązujące w Unii, a co za tym idzie przyjąć także do stosowania normy europejskie. Będące wcześniej w stosowaniu polskie, niezharmonizowane normy na kruszywa, np. PN-86/B-06712, bardzo precyzyjnie określały wymagany zakres badań wstępnych i badań bieżących. Tymczasem zharmonizowane z Dyrektywą 89/106/EWG normy dotyczące kruszyw budowlanych wskazują, że część właściwości musi być określona (sugerują to sformułowania „powinny spełniać wymagania…”), natomiast w przypadku niektórych właściwości pozwala na pominięcie ich w badaniach przez sformułowanie „jeśli jest to wymagane …”. Ale czy na pewno można niektóre z parametrów pominąć w badaniach? 
W artykule dobrano i zestawiono wymagane zakresy badań typu dla kruszyw pochodzących z różnych źródeł i dla różnych zamierzonych zastosowań.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 3/2013, strona 80-81 (spis treści >>)