logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Rafał Szydłowski

W artykule przedstawiłem jedynie kilka typów przetworników strunowych, które najczęściej stosowałem. Na rynku istnieje wiele innych czujników do pomiaru wielkości fizycznych w betonie i w konstrukcjach żelbetowych. Obecnie w IMIKB PK testowany jest pierwszy w Polsce system do pomiaru ugięć stropów działający na zasadzie naczyń połączonych. Pomimo licznych wad i ograniczeń, jako niewątpliwe zalety systemu można wymienić możliwość pracy czujników od początku wiązania betonu, stabilność pracy czujników deklarowaną na kilkadziesiąt lat oraz możliwość ciągłego monitoringu konstrukcji w czasie.

***

Monitoring of reinforced and prestressed structures with the vibrating wire transducers system

The vibrating wire transducers system has used to monitorthe building structures in other countries for decades. It has been implemented to monitor the reinforced and prestressed concrete structures in Poland for several years. In the paper the some transducers designed to concrete controlwere described as soon as their theoretical basis. Some results, experiences and conclusions resulted from own concrete structures tests were drawn.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 3/2013, strona 49-51 (spis treści >>)