logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Szymon Dawczyński, Politechnika Śląska

W artykule kontynuowana jest tematyka dotycząca projektowania ściskanych elementów żelbetowych wg Eurokodu 2 PN-EN 1992-1-1:2008 Eurokod 2: Projektowanie konstrukcji z betonu. Część 1-1: Reguły ogólne i reguły dla budynków], rozpoczęta w numerze 1/2013 miesięcznikla "Materiały Budowlane".
Poruszane w artykule zagadnienia bazują na zasadach analizy lokalnej dotyczącej obliczania słupów wydzielonych; starano się w miarę szczegółowo przedstawić filozofię uwzględniania efektów drugiego rzędu, ponieważ Eurokod 2 dopuszcza dwa różne ujęcia tego zagadnienia znane z innych dokumentów normowych i paranormowych. Podejście multiplikatywne, znane m.in. z Polskiej Normy PN-B-03264:2002 [PN-B-03264:2002 Konstrukcje betonowe, żelbetowe i sprężone. Obliczenia statyczne i projektowanie.], polegające na przemnożeniu mimośrodu początkowego przezwspółczynnik zwiększający (metoda nominalnej sztywności w Eurokodzie 2) skonfrontowane jest z podejściem addytywnym znanym m.in. z CEB-FIP Model Code 2010. Podejście addytywne polega na dodaniu do mimośrodu początkowego mimośrodu drugiego rzędu otrzymanego na podstawie uśrednionej krzywizny elementu (metoda nominalnej krzywizny w Eurokodzie 2).

***

Methods of second order effects determining in axial loaded reinforced concrete elements

Methods of second order effects determining recommended in Eurocode 2 for reinforced concrete axial loaded elements calculations have been presented in the paper. Besides general method, both simplified methods based on nominal stiffness and nominal curvature were discussed in detail. Some basic formulas needed for calculations according to simplified methods have also been provided.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 2/2013, strona 50-51 (spis treści >>)