logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Grzegorz Wandzik,  Politechnika Śląska w Gliwicach

Występowanie dużych sił osiowych w mimośrodowo ściskanych elementach konstrukcyjnych może prowadzić do powstania efektów II rzędu o znacznych wartościach. Ich precyzyjne wyznaczenie jest trudne ze względu na istnienie wzajemnego sprzężenia pomiędzy siłami wewnętrznymi i deformacją elementu. Dodatkowo, w przypadku elementów żelbetowych, dochodzą utrudnienia związane m.in. z zarysowaniem elementów oraz pełzaniem betonu. W związku z tym do określenia efektów II rzędu stosowane są zależności przybliżone.

Konieczność uwzględniania efektów II rzędu (lub możliwość ich pominięcia) w wydzielonych elementach ściskanych wynika z kryterium smukłości. Jego sprawdzenie wymaga od projektanta wyznaczenia smukłości elementu (newralgiczną rolę pełni długość efektywna elementu) i porównania jej ze smukłością graniczną. Wiele różnic w podejściu do kontroli kryterium smukłości wg Eurokodu 2 oraz PN-B-03264:2002 skłania do przybliżenia Czytelnikom zasad i pojęć związanych z tym zagadnieniem. Jest to szczególnie istotne, ze względu na fakt, że niektóre propozycje zamieszczone w Eurokodzie 2 mają charakter ogólnikowy i ich zastosowanie wymaga przyjęcia dodatkowych założeń. 

W artykule ograniczę się do analizy elementów wydzielonych, w przypadku których rozważa się jedynie wpływ efektów II rzędu o charakterze lokalnym. Tego typu ograniczenie dopuszczone jest w sytuacjach, gdy ustrój traktowany jako całość spełnia kryteria pomijania efektów o charakterze globalnym.

***

Design of Reinforced Concrete Members Under Compression According to Eurocode 2 – Slenderness Criterion

Article is dedicated to the explanation of assumptions needed for the control of slenderness criterion in RC members under compression. Short comparison to the previous standard is presented. Several remarks concerning effective length determination are also delivered.

 

Partnerzy działu

 

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2013, strona 72-73 (spis treści >>)