logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Henryk Kwapisz, Saint-Gobain Construction Products Polska Sp. z o.o. (ISOVER)

Od kilku miesięcy trwa dyskusja nad tym, czy opłaca się budować obiekty o niemal zerowym zużyciu energii. Jak zawsze są głosy za i przeciw, dlatego też w 2012 r. Krajowa Agencja Poszanowania Energii wykonała analizę pt. Analiza metod optymalizacji standardu energetycznego budynków z uwzględnieniem kryteriów ekonomicznych, ekologicznych i kosztów zewnętrznych. Przedstawiona w niej została ocena możliwości i skutków wzrostu standardu energetycznego oraz wymagań dotyczących ochrony cieplnej budynków modelowych z punktu widzenia efektywności ekonomicznej.

Rozwój budownictwa energooszczędnego zależy przede wszystkim od zwiększenia świadomości inwestorów na temat rozwiązań architektonicznych i technicznych, pozwalających na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię końcową. Konieczna jest także zmiana podejścia do procesu budowania – od fazy projektowej, przez wznoszenie obiektu, aż do jego użytkowania. Budujący powinien mieć świadomość, że inwestowanie w budynek o podwyższonym standardzie energetycznym i prostej bryle zaowocuje niższym zdyskontowanym kosztem jego użytkowania.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2013, strona 40-41 (spis treści >>)