logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Maria Dreger

 

Wytwarzające energię budynki to nie science fiction. Już obecnie można znaleźć wiele projektów budowlanych, w których budowa w standardzie zeroenergetycznym byłaby opłacalna ekonomicznie, szczególnie w odniesieniu do budynków jednorodzinnych. Wynika to zarówno z możliwości przeprowadzenia zintegrowanej analizy ekonomicznej obejmującej cały cykl życia budynku, jak również z szansy na osiągnięcie najwyższych efektów w zakresie unikania kosztów oraz przyszłej modernizacji w kierunku budynku plus energetycznego*). Są dostępne materiały, technologie, wiedza, dzięki którym pojedynczy inwestorzy mogą uzyskać określone korzyści. Jednak efekt skali, z pozytywnymi skutkami dla całej gospodarki narodowej, uda się uzyskać tylko pod warunkiem, że budownictwo efektywne energetycznie będzie standardem.

 

 

 

Literatura

 

[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) i jej pierwotna wersja – Dyrektywa 2002/91/2002.

 

[2] Analiza efektywności inwestycji w budynki o zużyciu energii bliskim zeru – zgodnie z Dyrektywą RECAST EPBD. Opracowanie:Energia Polska Sp. z o.o. Współtwórcy:Ewaryst Hille,Marek Bryx,Alan Beroud.Warszawa, sierpień 2011 r.

Zamów dostęp do artykułu >>