logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

prof. dr hab. inż. Krzysztof Żmijewski

 

Zanim spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wspierać budowę domów pasywnych, nazywanych w Unii Europejskiej domami prawie zeroenergetycznymi, powinniśmy odpowiedzieć na pytanie, czy domy takie należy budować i czy ich budowanie należy wspierać? Przesłanką wyjściową powinna tu być koincydencja interesu jednostki/ inwestora z interesem społeczeństwa/ państwa. Wszelkie wsparcie jednostek z funduszy społecznych jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy to właśnie społeczność odnosi korzyści i nakierowane jest na wzrost korzyści jednostki.Moim zdaniem powinny być również spełnione jeszcze dwie przesłanki: po pierwsze – inne sposoby osiągnięcia celu społecznego muszą być mało lub nieskuteczne, a po drugie – system wsparcia powinien mieć charakter przejściowy, aby ostatecznie cel można było osiągnąć za pomocą rynkowych dróg dojścia.

 

 

 

Literatura

  1. http://europa.eu/lisbon_treaty/index_pl.htm
  2. http://buildup.eu/publications/9635
  3. www.mg.gov.pl
  4. Biała Księga Społecznej Rady NPRE
  5. K. Żmijewski Kiedy opłacalna jest budowa domu pasywnego, „MateriałyBudowlane” 2011 nr 1, str. 67 ÷ 69
  6. Raport Build Desk 2011
  7. Węglarz, P. Narowski Residential Buildings Thermal DesignOptimization Using Energy Simulation and Fuzzy Sets Theory; Building Simulation ConferenceSydney 2011

Zamów dostęp do artykułu >>