logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Czy do dokumentacji powykonawczej powinny zostać dołączone dokumenty dotyczące wyrobów budowlanych użytych do budowy obiektu?

Przez dokumentację powykonawczą należy rozumieć dokumentację budowy (pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem budowlanym, dziennik budowy, protokoły odbiorów częściowych i końcowych, w miarę potrzeby, rysunki i opisy służące realizacji obiektu, operaty geodezyjne i książka obmiarów, a w przypadku realizacji obiektów metodą montażu – także dziennik montażu) z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi (art. 3 pkt 14 ustawy – Prawo budowlane).

Z jakich przyczyn projektant i kierownik budowy mogą wstrzymać wykonywanie robót budowlanych?

Zgodnie z art. 21 pkt 2 lit. a ustawy – Prawo budowlane projektant, w trakcie realizacji budowy, ma prawo żądania wpisem do dziennika budowy wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia, a także w przypadku stwierdzenia, że roboty są wykonywane niezgodnie z projektem

Kiedy wygasa decyzja o pozwoleniu na budowę?

Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 z późn. zm.), wygaśnięcie pozwolenia na budowę następuje, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem3 lat od dnia, w którym decyzja o pozwoleniu na budowę stała się ostateczna lub gdy budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 2/2015, s. 68 (spis treści >>)