logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Tomasz Szczygielski Politechnika Warszawska, Instytut Badań Stosowanych

Autor do korespondencji e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.12.10

Corocznie w Europie wytwarza się ok. 700mln ton minerałów antropogenicznych, w tym ok. 150 mln ton ubocznych produktów spalania węgla w energetyce (UPS). Przeszło 100 mln ton z tej ilości powstaje w 28 krajach członkowskich Unii Europejskiej, z czego przeszło 20 mln ton w Polsce. Uboczne produkty spalania węgla podlegają regulacji REACH, aby jako substancja chemiczna mogły być wprowadzane do obrotu handlowego. Wykorzystywane są przede wszystkim jako surowce do produkcji cementu i betonu oraz jako kruszywa i wypełniacze w budownictwie. Dzięki temu wpisują się w strategię gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest ochrona zasobów naturalnych i racjonalne nimi gospodarowanie. Pozytywnym skutkiem stosowania minerałów antropogenicznych jest m.in. obniżanie emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Główne kierunki zagospodarowania UPS z energetyki, dobrze rozpoznane na świecie i w kraju, powinny być upowszechnione. Ponadto nieodzowne są dalsze badania naukowe w dziedzinie nowych kierunków ich wykorzystania.

Otrzymano: 02.12.2015 r.

 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 12/2015, str. 34-36 (spis treści >>)