logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Maria Wesołowska Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy,Wydział Budownictwa,Architektury i Inżynierii Środowiska
dr inż. Paula Szczepaniak Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy,Wydział Budownictwa,Architektury i Inżynierii Środowiska

Autor do korespondencji e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2015.11.61

Dbając o wysoki standard budynku wielorodzinnego, w poziomie nieogrzewanych piwnic, oprócz komórek lokatorskich wprowadza się od kilku lat funkcję garażową. Stosowanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej każdego z indywidualnych boksów garażowych prowadzi do powstania rozbudowanych trzonów wentylacyjnych prowadzonych przez pomieszczenia mieszkalne. W konsekwencji powstaje zaburzony rozkład temperatury w obszarze trzonu i przyległej ściany, prowadzący do niekorzystnych zjawisk cieplno-wilgotnościowych.Artykuł analizujemożliwe konsekwencje i precyzuje program naprawczy.

Słowa kluczowe: mostek termiczny, wentylacja grawitacyjna.

* * *

The implications of underground garages in an apartment building

To keep the high standard of an apartment building, garage function has been being introduced for a few years in unheated basement. The utilization of traditional gravity ventilation for each of the individual enclosed garage stalls leads to the creation of a large ventilation core through habitable space. As a consequence the temperature distribution within the core and the adjacent wall is distorted, which leads to adverse thermo-moisture phenomena. This paper analyzes possible consequences and proposes a recovery program.

Keywords: thermal bridges, natural ventilation.

 

Literatura :

[1] PN-EN ISO 10211:2008 Mostki cieplne w budynkach. Strumienie ciepła i temperatury powierzchni. Obliczenia szczegółowe.
[2] PN-EN ISO 13789:2008 Cieplne właściwości użytkowe budynków.Współczynniki przenoszenia ciepła przez przenikanie i wentylację. Metoda obliczania.
[3] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakimpowinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. nr 75 poz. 690, z póź. zm.).
[4] RAPORT z badania termowizyjnego budynku wielorodzinnego przy ul. (…) w Bydgoszczy, oprac. TERMKORMirosława Jagielska, Koronowo.
[5] Dylla A.: Fizyka cieplna budowli w praktyce. Obliczenia cieplno-wilgotnościowe.Wydawnictwo Naukowe PWN, 2015.

 Otrzymano: 25.09.2015 r. 

Przeczytaj cały artykuł >>

 

Materiały Budowlane 11/2015, str. 183-184 (spis treści >>)