logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Maria Gadomska, dr inż. Jan Gadomski
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Badanie przemieszczeń w budynkach związane jest z oceną przebiegu reakcji obiektu na działanie czynników zewnętrznych i wewnętrznych oraz ustalenie stopnia naruszenia równowagi obiektu w wyniku awarii i skuteczności wykonania zabiegów zabezpieczających. Po to, aby pomiary przemieszczeń spełniały swoją rolę, muszą cechować się poprawnością, odpowiednią dokładnością i aktualnością. Autorzy na przykładzie pięciu obiektów pokazują jak istotną rolę w ocenie stanu bezpieczeństwa konstrukcji odgrywają pomiary przemieszczeń budowli oraz jak niewielką wagę przywiązuje się do elementów niezbędnych do wyznaczania wielkości tych przemieszczeń.

* * *

Durability of bench marks in terms of long-term measurements of displacements

The article deals with the problems connected with the arrangement and durability of bench marks used for measurements of vertical displacements of objects. There have been presented objects on which long term measurements of displacements were performed. Although there are different causes of poor durability, it is primarily the effect of insufficient knowledge as to how to mark the determined displacements.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 10/2013, strona 54-55 (spis treści >>)