logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Marcin Górski, dr inż. Rafał Krzywoń
Politechnika Śląska

Przed wprowadzeniem Eurokodów problem pożaru był w projektowaniu konstrukcji żelbetowych i sprężonych traktowany marginalnie. Europejskie przepisy normowe (poprzedzone Instrukcją ITB 409/2005 [4]) dają projektantom narzędzia służące do sprawdzenia odporności ogniowej z różną dokładnością.Wydaje się jednak, że w praktycznym zastosowaniu pozostaną metody tabelaryczne polegające na kontroli wymiarów i przekroju poprzecznego. Pozostałe metody, ze względu na pracochłonność i skomplikowanie, pozostaną raczej w sferze rozważań naukowych, przynajmniej do momentu rozwoju i upowszechnienia odpowiedniego oprogramowania komputerowego.

***

Fire resistance assessment of RC elements due to requirements of PN-EN 1992-1-2 code

The paper presents an overview of most important issues referring to fire resistance assessment for concrete structures in light on Eurocode 2 regulations. It lists the demands for providing appropriate level of safety for different types of buildings due to their height, function and importance. Authors described the models of fires and their impact on structural materials mechanical properties to conclude on the models of fire impact analysis for structures.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 9/2013, strona 88-90 (spis treści >>)