logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Dariusz Koc, Krajowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Niedoceniane dotychczas kwestie zapewnienia odpowiedniego standardu ochrony cieplnej budynków na etapie projektowania i budowy nabrały w ostatnim czasie szczególnej wagi. Inwestorzy i projektanci nie zdają sobie w pełni sprawy z zagadnień optymalizacji kosztów w cyklu życia budynku i niskie koszty realizacji przypłacają nadmiernie wysokimi kosztami w późniejszym, kilkudziesięcioletnim okresie jego eksploatacji. W artykule postaram się wykazać, że można zbudować niekoniecznie drogi dom jednorodzinny, bardzo tani w eksploatacji i co najważniejsze również komfortowy. Wskażę istotne zagadnienia związane z optymalizacją standardu energetycznego oraz z niepewnością wykonania obliczeń cieplnych w budynku na potrzeby wykonania takiej optymalizacji na przykładzie funkcjonującego od 2016 r. domu jednorodzinnego.   

Materiały Budowlane 02/2023, strona 56-61 (spis treści >>)