logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Budowa wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy – Prawo budowlane, budowa wolnostojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35m2, nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia, przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500m2 powierzchni działki. 

Podpis projektantów branżowych na projektach

Do podstawowych obowiązków projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny  z wymaganiami ustawy –Prawo budowlane, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej (art. 20 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane). 

Papierowe dokumenty i skany potwierdzające uprawnienia budowlane nie będą wymagane

20 lipca 2022 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy – Prawo budowlane, która wprowadza kolejny etap cyfryzacji procesów administracyjnych w obszarze budownictwa. Jej celem jest umożliwienie obywatelom– inwestorom prowadzenie dziennika budowy w postaci elektronicznej, uruchomienie cyfrowej książki obiektu budowlanego, rozwój portalu e-Budownictwo oraz wprowadzenie elektronicznego Centralnego Rejestru osób posiadających Uprawnienia Budowlane (CRUB), który wszedł w życie 1 sierpnia 2022 r. 

  

Materiały Budowlane 08/2022, strona 90-91 (spis treści >>)