logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr Barbara Pietruszka, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska
mgr inż. Jarosław Awksientjuk, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

W świetle obowiązujących przepisów budowlanych [1], stolarka okienna i drzwiowa powinna być szczelna, a dopływ powietrza zewnętrznego do pomieszczeń, w ilości niezbędnej na potrzeby wentylacyjne, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych. Najczęściej urządzeniami tymi są nawiewniki okienne, montowane w górnej części ramy ościeżnicy i skrzydła, w ościeżnicy, między ramą skrzydła a górną krawędzią szyby zespolonej, w otworze przeznaczonym do montażu okna – między nadprożem a górną krawędzią ościeżnicy lub w obudowie rolety zewnętrznej.

Literatura
[1] Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (z póź. zm.).
[2] Pietruszka Barbara, M. Malec. „Urządzenia do przepływu powietrza montowane w przegrodach zewnętrznych”. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja (12): 31 – 33.
[3] PN-EN ISO 12567-1:2010. Cieplne właściwości użytkowe okien i drzwi – Określanie współczynnika przenikania ciepła metodą skrzynki grzejnej – Część 1: Kompletne okna i drzwi.
[4] PN-EN ISO 8990:1998. Izolacja cieplna – Określanie właściwości związanych z przenikaniem ciepła w stanie ustalonym–Metoda kalibrowanej i osłoniętej skrzynki grzejnej.
[5] PN-EN ISO 10077-1:2017. Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji – Obliczanie współczynnika przenikania ciepła – Część 1: Postanowienia ogólne.
[6] PN-EN ISO 10077-2:2017. Cieplne właściwości użytkowe okien, drzwi i żaluzji – Obliczanie współczynnika przenikania ciepła – Część 2: Metoda komputerowa dla ram.
[7] Program komputerowy Bisco firmy Physibel.

 

Materiały Budowlane 01/2022, strona 44-45 (spis treści >>)