logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Piotr Gębarowski, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych; Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie
dr inż. Piotr Zając, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych; Oddział Ceramiki i Betonów w Warszawie

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Inwestor, planując obiekt, przykłada dużą wagę do wyboru dobrej jakości materiału ściennego. Trzeba jednak mieć zakodowane, że ogromny wpływ na ostateczne parametry przegrody (muru)ma rodzaj zastosowanej zaprawy i poprawne wykonanie z niej spoiny. Miejsce łączenia elementów murowych może stanowić newralgiczny punkt muru, a w przypadku nieprawidłowego doboru zaprawy i/lub błędów w jej układaniu, spoiny są najsłabszym punktem muru. Mur to materiał konstrukcyjny utworzony z elementów murowych ułożonych w określony sposób i trwale połączonych ze sobą zaprawą [5]. Spoina w murze to przestrzeń pomiędzy powierzchnią sąsiednich elementów murowych. Zaprawa murarska jest mieszaniną co najmniej jednego spoiwa (cementu i/lub wapna lub gipsu) wiążącego hydraulicznie, kruszywa (drobnoziarnistego) oraz wody, czasem z dodatkami i/lub domieszkami chemicznymi. 

Literatura
[1] Drobiec Łukasz, Radosław Jasiński. 2015. „Wpływ rodzaju zaprawy na parametry mechaniczne murów z ABK poddanych ściskaniu”. Materiały Budowlane 512 (4): 3 – 7.
[2] Misiewicz Lech. Spoiny w murze. https://www.locja.pl/szkolenia/spoiny-w-murze,55.
[3] Misiewicz Lech, Katarzyna Łaskawiec, Tomasz Rybarczyk. 2020. „Badanie wytrzymałości na ścinanie spoiny w murze z ABK”. Materiały Budowlane 578 (10): 27 – 28.
[4] Misiewicz Lech, Katarzyna Łaskawiec, Tomasz Rybarczyk. 2020. „Analiza wyników badań wytrzymałości na ścinanie spoiny w murze z ABK”. Materiały Budowlane 580 (12).
[5] PN-EN 1996-1-1+A1:2013-05/NA: 2014-3. Eurokod 6. Projektowanie konstrukcji murowych – Część 1-1: Reguły ogólne dla zbrojonych i niezbrojonych konstrukcji murowych.

  

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 04/2021, strona 7-8 (spis treści >>)