logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr Artur Pałasz, Niezależne Laboratorium R&D Farb i Powłok Architektonicznych SPEKTROCHEM

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przez ostatnie 40 lat wodorozcieńczalne farby dyspersyjne ewoluowały, a największe przyspieszenie ma miejsce od ok. 10 lat. Od farb kazeinowych przez produkty na dyspersjach styrenowo-butadienowych oraz homopolimerach octanu winylu, po obecne, których podstawą są dyspersje VAE wraz z surowcami funkcyjnymi zapewniającymi np. plamoodporność powłok. Nowoczesne farby dyspersyjne można stosować w niskiej oraz wysokiej temperaturze, na podłożach o różnej alkaliczności oraz chłonności. Cały czas producenci muszą jednak balansować pomiędzy dobrą jakością a ceną, która szczególnie w Polsce ma duże znaczenie. 

 

Zobacz więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 11/2020, strona 36 - 39 (spis treści >>)