logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Barbara Francke, Instytut Techniki Budowlanej; Zakład Inżynierii Materiałów Budowlanych;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Problem pojawiania się zawilgoceń w podziemnych częściach budynków jest bardzo złożony i podjęcie decyzji dotyczącej metody remontu wymaga gruntownych badań i analiz [1]. Każdorazowo remont przeciekającej konstrukcji podziemnej części budynku powinien być prowadzony w sposób indywidualny, gdyż popełnione błędy są w każdym przypadku inne. Należy pamiętać, by nie likwidować jedynie widocznych skutków zawilgocenia, lecz usuwać przyczyny ich powstania. W związku z tym zaczynamy od ustalenia, czy źródłem przecieków są nieszczelności w obrębie izolacji pionowej czy poziomej, czy też w obu z nich. Dodatkowo oceniamy sposób zakończenia warstw hydroizolacyjnych i ich ciągłość oraz szczelność miejsc newralgicznych, takich jak dylatacje konstrukcyjne, przerwy robocze w betonowaniu, miejsca przebić instalacyjnych. W przypadku, gdy problemem jest jedynie nieskuteczna izolacja pozioma, należy ją odtworzyć dostępnymi metodami. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z innymi przyczynami zawilgocenia, np. brakiem izolacji pionowej, konieczne jest wykonanie dodatkowych czynności naprawczych.

Zobacz więcej >>

Materiały Budowlane 3/2020, strona 19-20 (spis treści >>)