logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr inż. Krzysztof Traczyński, Geotest Sp. z o.o.;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Większość budynków wznoszonych w dużych miastach jest wyposażonych w dwa lub więcej poziomów garaży podziemnych. Jeszcze do niedawna, gdy wykonywano budynki z jedną kondygnacją podziemną, fundamenty były posadowiane na głębokości ok. 3,50 m p.p.t. Wówczas wystarczające było rozpoznanie budowy geologicznej podłoża do głębokości 8 ÷ 10,00 m p.p.t. Obecnie, gdy poziom posadowienia wypada na głębokości 8,00mp.p.t., konieczne staje się rozpoznanie gruntu do głębokości co najmniej 15,0 m, a gdy poszukiwana jest warstwa odcinająca dopływ wody do wykopu, jeszcze głębiej.Wprzypadku czterech poziomów garaży rozpoznanie gruntu sięga 50 m.

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 2/2020, strona 8-9 (spis treści >>)