logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr inż. Katarzyna Gustaw, Bezpieczeństwo użytkowania i utrzymania instalacji gazowych w budynkach mieszkalnych

Bezpieczeństwo, jako jedna z podstawowych potrzeb człowieka, podlega szczególnej ochronie. Wyrazem tego w prawodawstwie polskim jest wymienienie w Konstytucji RP bezpieczeństwa obywateli [5].

Stan prawny
Zgodnie z definicją art. 3 ustawy Prawo budowlane [6] budynek stanowi całość wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z przeznaczeniem. W związku z tym instalacje gazowe powinny być projektowane i wykonywane zgodnie z art. 5 wymienionej ustawy, w tym przepisami techniczno-budowlanymi. Ponadto obiekty budowlane powinny być utrzymywane w należytym stanie technicznym i estetycznym, aby nie dopuścić do nadmiernego pogorszenia właściwości użytkowych i sprawności technicznej, a przede wszystkim wpływających na bezpieczeństwo [6].

Omawiane wymagania rozszerzono w treści ustawy Prawo budowlane i uszczegółowiono w przepisach wydanych na jej podstawie, tj. w rozdziale 7 pt. „Instalacja gazowa na paliwa gazowe” Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [2]. W § 156 ust. 2 rozporządzenia [2] zdefiniowano 3 rodzaje instalacji gazowych w zależności od sposobu ich zasilania:
● instalację gazową zasilaną z sieci gazowej, która stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, urządzeniami gazowymi oraz przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli są one elementem wyposażenia urządzeń gazowych;
● instalację gazową zasilaną gazem płynnym ze stałych zbiorników lub baterii butli, znajdujących się na działce budowlanej na zewnątrz budynku;
● instalację gazową zasilaną gazem płynnym z indywidualnej butli, znajdującej się wewnątrz budynku, w skład której wchodzi butla gazowa, urządzenie redukcyjne przy butli, przewód z armaturą, kształtkami i innym wyposażeniem, a także urządzenie gazowe wraz z przewodami spalinowymi lub powietrzno-spalinowymi, jeżeli stanowią one element składowy urządzeń gazowych.

Czytaj więcej / Read more >>

Materiały Budowlane 12/2019, strona 50-52 (spis treści >>)