logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Krystyna Wiśniewska

Pomimo zwiększającej się produkcji budowlano-montażowej, efektywność sektora budowlanego i technologii budowlanych nie uległa zmianie w niektórych przypadkach od czterdziestu lat. W rezultacie ten sektor generuje rocznie ok. 1,0 mld ton odpadów stałych w skali globalnej (wg Banku Światowego stanowią one połowę stałych odpadów wytwarzanych każdego roku na świecie). Ponadto sektor budownictwa odpowiada bezpośrednio i pośrednio za 39%całkowitej emisji CO2 na świecie. W Unii Europejskiej budownictwo również zajmuje niechlubne pierwsze miejsce pod względem ilości wytwarzanych odpadów i emituje do atmosfery 36% całkowitej emisji CO2.

W odpowiedzi na te problemy Instytut Innowacji i Odpowiedzialnego Rozwoju, w ramach programu Polish Circular Hotspot, zorganizował cykl debat na temat zrównoważonego budownictwa z udziałem przedstawicieli budownictwa, architektów oraz administracji państwowej i samorządowej. Ich podsumowaniem jest raport „Budownictwo w obiegu zamkniętym w praktyce", którego inauguracja odbyła się 30 maja 2019 r. w Ambasadzie Holandii w Warszawie. Z raportu wynika, że tradycyjny model gospodarczy wykorzystywany w budownictwie musi zostać zastąpiony modelem cyrkularnym, w którym materiały będą wykorzystywane do maksimum, a ilość odpadów zostanie ograniczona do minimum.

 

Czytaj więcej >>

Materiały Budowlane 7/2019, strona 62-63 (spis treści >>)