logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-02-2014

Prenumerata dla uczelni wyższych

W 2014 r. studenci wybranych wydziałów o profilu budowlanym otrzymują miesięcznik „Materiały Budowlane” dzięki firmom: Aarsleff, DRUTEX, ERBUD, FAKRO, H+H Polska, HUFGARD, INORA, PERI, SIKA, ViaCon, VISBUD Projekt i VISTAL CONSTRUCTION, a także Stowarzyszeniu Producentów Betonów oraz Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Przemysłu Materiałów Budowlanych.

Otwórz powiększenie >>

 

Otwórz powiększenie >>

Wielokryterialna analiza dobrej współpracy w doborze materiałów do naprawy konstrukcji betonowych

dr hab. inż. Wiesława Głodkowska, prof. PK, Politechnika Koszalińska, Wydział Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji
dr hab. inż. Andrzej Garbacz, prof. PW, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Zaprezentowane doświadczenia dowodzą, że wielokryterialne modele dobrej współpracy mogą posłużyć nie tylko do opracowania technologii napraw i ochrony powierzchniowej konstrukcji z betonu, ale również do wskazania rozwiązań materiałowych, nieprzydatnych w danym zastosowaniu. Umożliwiają także prognozowanie zachowania się układu: materiał naprawczy – beton w czasie użytkowania obiektu i wskazanie warunków dobrej współpracy, które nie zostaną spełnione bądź na etapie doboru technologii naprawy i powłoki ochronnej, bądź w czasie użytkowania obiektu. Program ANCOMP, wykorzystujący wielokryterialne modele dobrej współpracy przedstawione w artykule, może służyć jako użyteczne narzędzie do projektowania nowych kompozytów naprawczych i powłok ochronnych, spełniających wymagania skutecznej i trwałej naprawy betonu.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 2/2014, strona 2-6 (spis treści >>)

Efektywność napraw belek żelbetowych cienką warstwą fibrobetonu cementowego

prof. dr hab. inż. Józef Jasiczak, dr inż. Agnieszka Ślosarczyk, inż. Bartosz Gołąbek
Politechnika Poznańska, Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska

Przedstawiono wyniki badań belek betonowych z alternatywnymi formami zbrojenia, przyjmując stały poziom objętościowy (1,65%) włókien krótkich stalowych i polipropylenowych oraz makrowłókien w postaci prętów stalowych φ 6 mm. Najwyższą nośność i odporność na pękanie kompozytu wykazywały belki betonowe wzmacniane prętami stalowymi. Zarysowane i ugięte belki betonowe poddano procesowi naprawy. W warstwie rozciąganej nałożono 1,5 cm warstwę fibrobetonu o średniej wytrzymałości na ściskanie 139,2 MPa oraz 25,5 MPa na rozciąganie przy zginaniu i > 2,5 MPa przy odrywaniu. Potwierdzono efektywność tak wykonanej naprawy i wskazano możliwości aplikacyjne metody.

Słowa kluczowe: zarysowane belki żelbetowe, metoda naprawy, fibrokompozyt cementowy.

* * *

The effectiveness of repairing works of defected concrete baeams by the cement fiber composite thin layer

This paper presents the results of laboratory research on concrete beams with alternative types of reinforcement, assuming a constant volume (1, 65%) of short steel and polypropylene fibers and microfibers in the form of steel rods φ 6 mm. It was shown that the highest load-carrying capacity and the toughness of the composite,was obtained for concrete beams reinforcedwith steel rods. All the defected concrete beams were repairing by the 1,5 cm cement fiber composite thin layer which was put in the stretching zone of beams. The technical data of repairingmortar were as follows: compressive strength 139,2 MPa, flexural strength 25,5 MPa, adhesive >2,5 MPa. Presented results indicated on the effectiveness and possibility of practical application of such repairing system.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 2/2014, strona 10-12 (spis treści >>)

Ocena wpływu klasy pielęgnacji na wybrane właściwości eksploatacyjne betonu

dr inż. Piotr Woyciechowski, Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej
mgr inż. Małgorzata Piotrowicz, ICiMB, Centrum Badań Betonów CEBET

Warunkiem zapewnienia trwałości betonu jest prawidłowa pielęgnacja. Beton niepielęgnowany lub pielęgnowany nieprawidłowo ma osłabioną warstwę powierzchniową. Wynika to z fizykochemicznych zjawisk, związanych z przepływem wilgoci oraz strumienia ciepła, przy czym skala zagrożeń wynikających z każdego z tych czynników związana jest z warunkami klimatycznymi. W temperaturze otoczenia ponad +10 °C dominują zjawiska związane z niedostatkiem wilgoci, przy czym ewentualne skutki błędów są tym groźniejsze, im wyższa temperatura otoczenia, w której prowadzone są roboty betoniarskie i im większa siła wiatru. W obniżonej temperaturze zapewnienie właściwych warunków wilgotnościowych jest równie ważne, ale znaczenia nabiera pielęgnacja cieplna.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 2/2014, strona 14-16 (spis treści >>)

Wady betonu architektonicznego w konstrukcji

dr inż. Wioletta Jackiewicz-Rek, dr inż. Piotr Woyciechowski
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Beton architektoniczny, nazywany też licowym, fasadowym, elewacyjnym, czy strukturalnym, to widoczna powierzchnia betonowa, która nie podlega wykończeniu powłokami kryjącymi. Poszycie deskowania, projekt mieszanki betonowej, sposób układania i zagęszczania oraz rodzaj pielęgnacji i obróbki umożliwiają dowolne kształtowanie powierzchni i faktury betonu. W ostatnim czasie powstało wiele rozwiązań technologicznych mających na celu poprawę jakości powierzchni betonu architektonicznego.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 2/2014, strona 20-21 (spis treści >>)

Diagnostyka, naprawa i konserwacja mostu w Łazienkach Królewskich w Warszawie

dr inż. Wojciech Terlikowski, mgr inż. Radosław Krzemiński
Politechnika Warszawska, Wydział Inżynierii Lądowej

Zabytkowy obiekt budowlany podlega ochronie prawnej i w związku z tym wszelkie działania związane z jego diagnostyką, naprawą i konserwacją cha rakteryzują się określoną specyfiką, związaną z wymaganiami prawnymi i konserwatorskimi. Jest to oczywiste i bezsporne w przypadku dużych obiektów o szczególnej wartości historycznej, będących wybitnym dziełem architektury i budownictwa. Istnieją również obiekty zabytkowe, które nie reprezentują dużej wartości historycznej czy kulturowej. W artykule 7 Ustawy określono następujące formy ochrony zabytków nieruchomych: wpis do rejestru zabytków; uznanie za pomnik historii; utworzenie parku kultu rowego; ustalenie ochrony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego albo w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, decyzji o warunkach zabudowy, decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej lub decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotniska użytku publicznego.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 2/2014, strona 22 (spis treści >>)