logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

MB-05-2014

Departament Prawno-Organizacyjny GUNB informuje

W tym numerze miesięcznika "Materiały Budowlane" odpowiedzi na pytania:

  • Jaka procedura jest wymagana w przypadku zamiaru odbudowy zniszczonego lub uszkodzonego obiektu albo jego części?
  • Czy instalacja gazowa zasilana gazempłynnymz butli podlega kontroli okresowej wynikającej z przepisów Prawa budowlanego?
  • Jak powinny być numerowane wszystkie części projektu budowlanego oraz jego załączniki?
  • Czy zamontowanie kominka w domu jednorodzinnym wymaga uzyskania pozwolenia na budowę?
  • W jakich specjalnościach są udzielane uprawnienia budowlane?
  • W jaki sposób należy przystąpić do użytkowania obiektu budowlanego?

 

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 5/2014, strona 132-133 (spis treści >>)

Wyniki i plany spółki Libet

Krystyna Wiśniewska

W 2013 r. produkcja betonowej kostki brukowej w Polsce wyniosła 61 mln m2, co oznacza spadek o ok. 10% w porównaniu z 2012 r. Natomiast w przypadku wartości sprzedaży spadek szacuje się na 13,1% – powiedział Thomas Lehmann, Prezes Zarządu Libet S.A. Na tym tle bardzo cieszy wzrost wartości sprzedaży produktów firmy Libet o ok. 5% oraz marży brutto ze sprzedaży o 2,5 p.p. (z 20,5 do 23%) – podkreślił Ireneusz Gronostaj, Członek Zarządu, Dyrektor Finansowy Libet S.A.
Strategia firmy na 2014 r. przewiduje m.in.: wprowadzenie do oferty przeszło 50 nowych wyrobów, głównie w klasie Premium; ekspansję na rynki zagraniczne oraz stworzenie nowej marki skierowanej do innych, poza tradycyjnymi, kanałów dystrybucji.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 5/2014, strona 131 (spis treści >>)

Produkcja materiałów budowlanych w I kwartale 2014 r.

mgr Małgorzata Kowalska
Główny Urząd Statystyczny

Konsekwencją ożywienia na rynku budowlanym w I kwartale 2014 r. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r., był wzrost produkcji większości materiałów zużywanych w budownictwie. Producenci aż 38 grup wyrobów (spośród 43 obserwowanych przez GUS w dużych przedsiębiorstwach przemysłowych, o liczbie pracujących 50 i więcej osób) raportowali w I kwartale 2014 r. wyższy poziom produkcji niż w przed rokiem. W ciągu trzech miesięcy 2014 r. najwyższą dynamiką wzrostu produkcji wytworzonej, o ponad 50%, legitymowali się producenci m.in.: papy, rur z PVC, cementu, cegły i elementów budowlanych ceramicznych, bloków ściennych z betonu lekkiego, szyb zespolonych, wyrobów izolacji termicznej z wełny mineralnej, okien i drzwi.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 5/2014, strona 128-130 (spis treści >>)

Sprzedaż produkcji budowlano-montażowej i produkcja sprzedana budownictwa w I kwartale 2014 r.

mgr Janusz Kobylarz
Główny Urząd Statystyczny

W I kwartale br. wzrost sprzedaży produkcji budowlano-montażowej, w porównaniu z I kwartałem ubiegłego roku, odnotowano we wszystkich działach przedsiębiorstw budowlanych. W tym w firmach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 18,1% (przed rokiem spadek o 12,8%), a w zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej – o 10,5% (w I kwartale 2013 r. spadek o 20,1%). W przedsiębiorstwach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa budynków, sprzedaż produkcji budowlano-montażowej wzrosła o 5,5% (przed rokiem spadek o 12,7%), w tym w specjalizujących się we wznoszeniu budynków mieszkalnych i niemieszkalnych – o 4,7% (przed rokiem spadek o 13,8%).

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 5/2014, strona 125-127 (spis treści >>)