logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Fabryki VELUX w Gnieźnie i Namysłowie przeszły pozytywnie audyt energetyczny i w lutym br. otrzymały certyfikaty ISO 50001. Grupa VELUX spełniła tym samym wymogi dyrektywy unijnej w sprawie efektywności energetycznej przedsiębiorstw.

Polskie fabryki VELUX zlokalizowane w Gnieźnie i Namysłowie przygotowywały się do audytu od początku 2015 roku. Jak podkreślił Jerzy Pęczak, dyrektor fabryki okien VELUX w Gnieźnie – „Wdrożenie systemu zarządzania energią zgodnie z wymogami ISO 50001 to proces długotrwały, który powinien zostać rozłożony na kilka lat. W przypadku fabryki w Gnieźnie już przy okazji wprowadzania na rynek okien dachowych nowej generacji, czyli od 2013 roku, podjęliśmy szereg działań związanych z poprawą efektywności energetycznej, a wśród nich kluczowa była wymiana parku maszynowego”.

Wdrożenie systemu ISO 50001 w fabrykach VELUX oznacza stałe i systematyczne działania koncentrujące się na podnoszeniu efektywności energetycznej wszystkich procesów operacyjnych, maszyn, sprzętu itd., a także samych pracowników (poprzez system szkoleń). Za takim rozwiązaniem przemawiają z jednej strony wymogi unijnej dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej, z drugiej solidne argumenty ekonomiczne. „Spodziewamy się, że systematyczne zarządzanie energią szybko się zwróci. W ciągu pierwszego roku po jego wdrożeniu mamy nadzieję uzyskać na rachunkach za energię oszczędności rzędu 5-10%, na przykład skracając czas pracy maszyn w trybie gotowości i przestoju oraz usprawniając mechanizmy kontroli energii operacyjnej. W perspektywie kilku najbliższych lat chcemy osiągnąć oszczędności na poziomie kolejnych 10%, na przykład ustalając wymagania dotyczące efektywności energetycznej nowego sprzętu oraz przeprowadzając regularnie przeglądy projektów technologicznych pod kątem zużycia energii” — powiedział Jørgen M. Laursen, dyrektor fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

W latach 2013–2014 w w fabrykach VELUX w Niemczech prowadzony był pilotażowy projekt systemu zarządzania energią. Ograniczono m.in. czas pracy maszyn w trybie gotowości, wyeliminowano wycieki sprężonego powietrza i zastąpiono samochody ciężarowe z silnikami diesla samochodami napędzanymi energią elektryczną. Działania te przyniosły blisko 200 tys. euro i 700 ton CO2 oszczędności rocznie.

ISO 50001 to czwarty certyfikat, który mają na swoim koncie fabryki VELUX w Polsce. Pozostałe to certyfikat: jakości ISO 9001 oraz ISO 14001 zgodności produkcji z zasadami ekologii, jak również OHSAS 18001 z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy – wszystkie są ze sobą zintegrowane. Fabryki posiadają również wdrożone i certyfikowane systemy kontroli pochodzenia produktu – FSC i PEFC. Drewno wykorzystywane do produkcji okien VELUX pochodzi w ogromnej większości (96 proc.) z lasów zarządzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Źródło i zdjęcie: VELUX Polska

01.03.2016 r.