logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Ruszyła 3. edycja międzynarodowego konkursu przyrodniczego organizowanego przez HeidelbergCement i Grupę Górażdże – Quarry Life Award, którego celem jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych.

Konkurs Quarry Life Award organizowany jest przez firmę HeidelbergCement w ponad 20 krajach na całym świecie. Celem tego naukowo-edukacyjnego przedsięwzięcia, jest popularyzacja i ochrona walorów przyrodniczych terenów kopalnianych. W 2016 r. kopalnie odkrywkowe ponownie otworzą się na badania, a studenci i naukowcy otrzymają szansę wzięcia udziału w projekcie, który w realny sposób przyczynia się do zwiększenia wartości ekologicznej oraz edukacyjnej miejsc wydobycia surowców mineralnych.

Etapy konkursu Quarry Life Award
W Polsce organizatorem konkursu jest Grupa Górażdże, należąca do koncernu HeidelbergCement. Zasady konkursu pozostają te same co przy poprzednich edycjach. Uczniowie, studenci, absolwenci, naukowcy oraz przyrodnicze organizacje i instytucje mogą składać swoje propozycje projektów badawczych na stronie internetowej www.quarrylifeaward.com w terminie do 1 marca 2016 r. W kolejnym etapie jury krajowe wybierze pięć najlepszych projektów, które w okresie od kwietnia do września 2016 r. będą realizowane w czterech kopalniach Grupy Górażdże. Do udziału w nowej edycji zostały wytypowane dwie kopalnie wapienia na Opolszczyźnie: „Strzelce Opolskie” oraz „Górażdże” i dwie kopalnie kruszyw: KSM „Ruda” (woj. śląskie) oraz KSM „Nowogród Bobrzański” (woj. lubuskie).

Kategorie konkursowe i nagrody
Do konkursu można zgłaszać projekty indywidualnie lub zespołowo w jednej z pięciu kategorii: „Badania nad gatunkami i siedliskami”, „Zarządzanie bioróżnorodnością”, „Edukacja i podnoszenie świadomości”, „Projekty szkolne ” (dla uczniów szkół podstawowych i średnich oraz studentów studiów wyższych I stopnia) oraz w nowej kategorii “Ponad granicami kopalń” (projekty badające wpływ i powiązania kopalni z bioróżnorodnością otaczającego ją terenu). Finał konkursu, połączony z prezentacją wyników prac terenowych oraz zaleceniami dotyczącymi ochrony bioróżnorodności w kopalniach, odbędzie się jesienią 2016 r.

Wszystkie pięć projektów wyróżnionych w ramach edycji krajowych weźmie udział również w konkursie na szczeblu międzynarodowym. Każdorazowo projekty będą oceniane pod kątem: innowacyjności, wykonalności (szans realizacji), wartości dodanej, zaangażowania uczestników oraz walorów edukacyjnych. Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody pieniężne. Na szczeblu krajowym przyznane zostaną nagrody w wysokości 1500, 3000 oraz 5000 EUR. Pula nagród międzynarodowych wynosi 80 000 EUR. Ponadto najlepszy projekt 3. edycji QLA zostanie nagrodzony kwotą 30 000 EUR.

O tym, że warto wziąć udział w konkursie, świadczą również wyniki poprzedniej edycji, w której ogromny sukces i główną nagrodę na szczeblu międzynarodowym (30 000 EUR) zdobyło Towarzystwo Herpetologiczne NATRIX z Wrocławia, za projekt ochrony płazów i gadów w Kopalni Wapienia „Górażdże”.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie internetowej: www.quarrylifeaward.com

Źródło: Grupa Górażdże

02.11.2015 r.