logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Szkło Vetroflam® Vetrotech Saint-Gobain Szkło Contraflam®, Pyroswiss® i Vetroflam® to linia najnowocześniejszych produktów ognioochronnych Vetrotech Saint-Gobain. Zastosowanie szkła ogniochronnego Vetrotech w budownictwie gwarantuje bardzo dobrą izolację, pełną redukcję promieniowania UV oraz zapewnia maksymalną ochronę przed ogniem.

Szkło ognioochronne Vetrotech Saint-Gobain bardzo dobrze zabezpiecza ludzi i mienie przed zagrożeniem pożarowym. Jego zastosowanie w obiektach wpływa również na oszczędność energii czy obniżenie poziomu hałasu.

Szkło Pyroswiss® Vetrotech Saint-Gobain Linia szyb Pyroswiss®
Dużą wytrzymałością mechaniczną wyróżnia się m.in. linia szyb Pyroswiss®. W przypadku pożaru produkt ten przez 30 minut tworzy efektywną barierę zapobiegającą przedostawaniu się dymu, płomieni i gorących toksycznych gazów. Ponadto, dzięki zachowaniu przezierności i pełnej integralności, przeszklenie umożliwia bezpieczną ewakuację oraz oszacowanie stanu zagrożenia. Pyroswiss® zostało wykorzystane m.in. w nowym Biurowcu Skanska na Placu Dominikańskim we Wrocławiu, czy w Parku Technologicznym w Legnicy. 

Szkło Vetroflam®
Z kolei, szkło Vetroflam® – poddane szeregowi testów w procesie wygrzewania oraz dzięki zastosowaniu innowacyjnych powłok – ogranicza ilość przepuszczanego promieniowania do wartości mniejszej niż 15 kW na m2 w odległości 1 m od powierzchni szkła. Oznacza to, że obiekty znajdujące się metr od przeszklenia są chronione przed ewentualnym zapaleniem się. Ponadto, w trakcie pożaru Vetroflam® zapobiega przedostawaniu się dymu, płomieni i gorących toksycznych gazów aż do 60 minut, zachowując przy tym przezierność i pozostając całkowicie nienaruszone. Szkło jest wykorzystywane najczęściej do pokrywania wielkich płaskich powierzchni. „Nasze produkty są wykorzystywane m.in. w szpitalach, na okrętach czy też w centrach handlowych. W miejscach, w których kwestia bezpieczeństwa powinna być stawiana na pierwszym miejscu. Nie przesadzę, jeśli powiem, że wybór odpowiedniego, gwarantującego bezpieczeństwo szkła ognioochronnego niejednokrotnie jest sprawą życia i śmierci” – podkreśla Grzegorz Sołtys, dyrektor oddziału, Vetrotech Saint-Gobain International AG w Polsce.

Szkło Contraflam® Vetrotech Saint-Gobain Szkło Contraflam®
Linię produktów ognioodpornych firmy Vetrotech zamyka – spełniające najwyższe wymagania bezpieczeństwa przeciwpożarowego – izolujące szkło Contraflam®. Produkt odporny na działanie promieniowania UV składa się z dwóch lub więcej tafli hartowanego, bezpiecznego szkła. Przestrzeń między taflami wypełniona jest przezroczystym żelem, reagującym w czasie pożaru. Ilość tafli szkła hartowanego oraz warstw rozdzielających określona jest przez poziom wymaganej odporności na ogień. W przypadku narażenia na działanie pożaru specjalna przeciwogniowa warstwa rozdzielająca pęcznieje, staje się nieprzezroczysta i tworzy całkowicie izolującą osłonę. Zmniejsza to efektywnie ilość zarówno promieniowanego, jak i przewodzonego ciepła od 15 do nawet 120 minut. Nieprzezroczysta warstwa izolująca blokuje widoczność ognia, co minimalizuje powstawanie paniki i działa jak przewodnik dla służb ratowniczych, wskazując ognisko pożaru. Przeszklenia Contraflam zastosowano m.in. na wszystkich stacjach II linii Metra w Warszawie.

Wszystkie produkty Vetrotech posiadają znak CE – zgodność z normami europejskimi – oraz posiadają Deklarację Właściwości Użytkowych (DoP).

Źródło i zdjęcia: Vetrotech Saint-Gobain

02.11.2015 r.