logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

ATLAS utworzył Pion Domieszek do BetonuW odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na beton inwestycyjny o określonych parametrach, dostosowanych do konkretnych wymagań, firma ATLAS utworzyła Pion Domieszek do Betonu. Nowy dział ma swoją siedzibę w zakładzie produkcyjnym ATLASA w Piotrkowie Trybunalskim.

Laboratorium, funkcjonujące w ramach Pionu Domieszek do Betonu, oferuje profesjonalne wsparcie techniczne od etapu projektowania mieszanki betonowej, analizy surowców i próbek, po przygotowanie betonu o wymaganych parametrach. Technolodzy i doradcy ATLAS są obecni przy próbach na budowie, jak również prowadzą badania wyrobów gotowych i tych dostarczonych przez klientów do testów porównawczych. Taka oferta to wyjście naprzeciw potrzebom inwestorów, którzy nie mają możliwości skorzystania z profesjonalnie wyposażonego laboratorium. Pion Domieszek, dzięki zapleczu sprzętowemu, może na bieżąco poszukiwać nowych rozwiązań w obszarze chemii i dodatków do betonu, zgłoszonych przez klientów.

ATLAS utworzył Pion Domieszek do Betonu- Przygotowania do uruchomienia Pionu Domieszek rozpoczęliśmy w marcu 2014 roku – mówi Krzysztof Kaczan, Dyrektor ds. Domieszek do Betonu. – Zaczęliśmy od opracowania receptur, przygotowania technologii produkcji, niezbędnej dokumentacji. Kilka miesięcy później uruchomiliśmy dział badań, a wkrótce laboratorium. Dzięki temu mogliśmy zacząć produkować pierwsze domieszki, testować je i na bieżąco ulepszać. Działamy w pełni od marca br. Inwestujemy nie tylko w nowe technologie, ale również w przyszłą kadrę specjalistów związaną z tym sektorem. W ramach współpracy z uczelniami wyższymi studenci Politechniki Łódzkiej odbywali u nas staże wakacyjne. 

Stacjonarne laboratorium w Piotrkowie dysponuje m.in. mieszarką planetarną symulującą warunki produkcji betonu, jakie panują w zakładach betoniarskich. Powstałe próbki są badane w maszynie pod kątem wytrzymałości na ściskanie i zginanie. Następnie są przechowywane w komorze do pielęgnacji próbek.

- Beton testujemy najpierw po dwóch i siedmiu dniach oraz finalnie po czterech tygodniach od momentu zaformowania, dzięki czemu możemy sprawdzić, czy przyrosty wytrzymałości są prawidłowe i czy próbki ostatecznie uzyskują wytrzymałość zgodną z normami – tłumaczy Michał Oleksik, Dyrektor ds. Badań i Rozwoju Domieszek do Betonu.

ATLAS utworzył Pion Domieszek do Betonu– Dzięki dwóm mobilnym laboratoriom, badania właściwości mieszanki betonowej możemy przeprowadzić również bezpośrednio u odbiorców naszych domieszek, zarówno na węźle betoniarskim, jak i na placu budowy. W ramach tych testów, badamy np. konsystencję, zawartość powietrza. - dodaje Krzysztof Kaczan. 

Oferta ATLASA obejmuje domieszki dla dużych producentów betonu towarowego, prefabrykatów oraz drobnowymiarowych elementów betonowych, a także materiały dla średnich i mniejszych firm wykonawczych oraz klientów indywidualnych, zaopatrujących się w hurtowniach budowlanych. ATLAS proponuje domieszki upłynniające, uplastyczniające, redukujące ilość wody, napowietrzające, przyspieszające twardnienie lub wiązanie, opóźniające wiązanie i modyfikujące lepkość. Są także domieszki kompleksowe, łączące kilka cech.

Źródło i zdjęcia: ATLAS

30.10.2015 r.