logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Konferencja „Technika w kulturze Polski” była jednym z punktów obchodów roku jubileuszowego zrzeszania się polskich techników i inżynierów. Wydarzenie odbyło się 19 października 2015 r. w Warszawskim Domu Technika NOT. Głównym tematem konferencji było podsumowanie roli stowarzyszeń naukowo-technicznych oraz Muzeum Techniki i Przemysłu NOT w ochronie i upowszechnianiu narodowego dziedzictwa materialnego.

Konferencję poprzedziła uroczystość udekorowania przyznanymi przez Ministra Gospodarki Medalami za Zasługi dla Gospodarki grupy wybitnych działaczy ruchu stowarzyszeniowego. Jedno z wyróżnień otrzymała Krystyna Wiśniewska, redaktor naczelna miesięcznika "Materiały Budowlane".

Na zdjęciu od lewej: Matusz Krupczyński - doradca wicepremiera i Ministra Gospodarki; Adam Błochowiak - delegat do Rady Krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej z woj. wielkopolskiego, prezes Rady FSNT-NOT w Kaliszu; Stanisław Downorowicz – delegat do Rady Krajowej FSNT-NOT, prezes Towarzystwa Konsultantów Polskich, zastępca przewodniczącego Rady FSNT-NOT „Zagłębia Miedziowego"; Krystyna Wiśniewska – redaktor naczelna miesięcznika "Materiały Budowlane"; Ewa Mańkiewicz-Cudny – prezes FSNT-NOT; Wiktor Piwkowski – sekretarz generalny Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa; Elżbieta Janiszewska-Kuropatwa – Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Przemysłu Materiałów Budowlanych, członek Prezydium Komitetu Naukowo-Technicznego FSNT-NOT Gospodarki Energetycznej.

Rola stowarzyszeń naukowo-technicznych
Po krótkim wprowadzeniu wygłoszonym przez prezes FSNT-NOT Ewę Mańkiewicz-Cudny, rozpoczęła się część merytoryczna. W sumie wygłoszono 15 referatów. Jako pierwszy wystąpił Wiktor Piwkowski, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa, który przedstawił wielkich Polaków - budowniczych i współtwórców cywilizacji Europy oraz świata (m.in. T. Kościuszko, E. Malinowski, G. Narutowicz, S. Bryła, W. Zalewski, R. Modrzejewski). Stanisław Tyszkiewicz ze Stowarzyszenia N-T Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego zaprezentował rolę inżynierów w rozwoju gospodarki żywnościowej. Czy możliwy jest świat bez elektryków ? Takie pytanie zadał Piotr Szymczak, Prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Polska inżynieria i wynalazczość na tle epoki była tematem wystąpienia prof. Bolesława Orłowskiego z Instytutu Historii Nauki PAN. Kolejny prelegent, Sławomir Łotysz z Polskiego Towarzystwa Historii Techniki zaapelował o zachowanie w pamięci dokonań polskich inżynierów. O wielkich polskich mechanikach mówił Piotr Janicki, Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Nowoczesne technologie w lotnictwie zaprezentował Andrzej Żyluk z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Należy dodać, że ITWL był jednym ze sponsorów konferencji. Po przerwie o coraz szybszym pokonywaniu odległości mówili: o drogach - Tadeusz Suwara i o kolejach - Andrzej Gołaszewski i Dorota Przybyła ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP. Innowacyjne maszyny w światowym podziemnym górnictwie skał twardych zaprezentował Jerzy Nadolny, Prezes Zarządu Mine Master Sp. z o.o. – kolejny sponsor konferencji.  

Działalność Muzeum Techniki i Przemysłu NOT
Popularyzację dziedzictwa kultury materialnej na przykładzie działalności Muzeum Techniki i Przemysłu NOT przedstawił Piotr Mady, p.o. Dyrektor MTiP NOT. Marcin Mielnik z Polskiego Towarzystwa Historii Techniki wygłosił referat „Od Młodego Technika i Horyzontów Techniki do wielkiego inżyniera. Rola prasy i literatury w stymulowaniu postaw proinnowacyjnych u młodego pokolenia”. Pokazując iż obchodzący jubileusz ruch stowarzyszeniowy nie tylko historią żyje, Kamila Chmielińska, koordynator Polskiej Akademii Dzieci z Gdańska zaprezentowała działalność Akademii, a Adam Kita, młody konstruktor z Legionowa omówił i zaprezentował roboty edukacyjne – Legboty. Jako ostatni wystąpił Julian Kołodziej z Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego TICCIH, który przedstawił wybrane przykłady działań na rzecz ochrony dziedzictwa przemysłowego.

Opracowanie: Janusz M. Kowalski FSNT-NOT

28.10.2015 r.