logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

9 października 2015 r. w Poznaniu odbyło się Zgromadzenie Ogólne PU Europe, organizacji zrzeszającej producentów izolacji termicznej z poliuretanu (PUR/PIR). Uczestnicy obrad potwierdzili, że renowacja budynków, w tym również z wykorzystaniem izolacji z poliuretanu, jest kluczowa do realizacji przez kraje członkowskie Unii Europejskiej ambitnych celów w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej, w tym zmniejszenia zależności od importowanych paliw.

W 36 Zgromadzeniu Ogólnym PU Europe, które odbyło się 9 października 2015 r. w Poznaniu w hotelu Novotel Centrum, wzięli udział eksperci z całej Unii Europejskiej.

Gospodarzem tegorocznego spotkania był Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR". Co, jak podkreślił Michał Kalinowski, prezes Zarządu “SIPUR” miało wymiar symboliczny. "Decyzja o przeprowadzeniu w Polsce Zgromadzenia Ogólnego organizacji branży poliuretanowej była symboliczna. PU Europe to międzynarodowa federacja zrzeszająca związki branżowe z jedenastu krajów członkowskich Unii Europejskiej, znaczących producentów wyrobów izolacyjnych z poliuretanu oraz dostawców surowców i komponentów do jego wytwarzania. Polskie zasoby budowlane oraz instalacje przemysłowe mają olbrzymi potencjał pozwalający na zmniejszenie kosztów. Wznoszone obecnie nowe budynki nie wykorzystuję w pełni możliwości w zakresie efektywności energetycznej. Niestety dzieje się tak, mimo że na rynku są dostępne wysoce efektywne rozwiązania, z wyrobami poliuretanowymi na czele.” - powiedział prezes Kalinowski.

Natomiast Kay Hennekens, Prezes PU Europe dodał: “PU Europe monitoruje zużycie energii w domu pasywnym w Brukseli, który został ocieplony wyłącznie przy pomocy poliuretanu. W praktyce budynek ten funkcjonuje jako zero energetyczny. Deweloper potwierdził, że dodatkowe koszty wynikające ze standardu domu pasywnego maleją dla każdej nowej realizacji. Powinno to zachęcić kraje takie jak Polska do wprowadzania ambitnych celów polegających na projektowaniu i wznoszeniu budynków prawie zero energetycznych”.

Zdaniem PU Europe nadchodzące zmiany Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) są głównym czynnikiem stymulującym głęboką termorenowację budynków w Europie w celu obniżenia prawie do zera zapotrzebowania budynków na energię do roku 2050.

Źródło i zdjęcie: Polski Związek Producentów i Przetwórców Izolacji Poliuretanowych PUR i PIR "SIPUR" 

23.10.2015 r.