logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Grupa PKP zapowiada rozpoczęcie w najbliższym czasie 15 nowych projektów deweloperskich, a do 2018 roku zamierza realizować 40 takich inwestycji w różnych regionach Polski.

PKP S.A. zarządza nie tylko dworcami i gruntami przy liniach kolejowych, ale także terenami w centrach miast. I właśnie na tych terenach planuje zlokalizować nowe projekty deweloperskie, m.in. obiekty biurowe, handlowe, mieszkaniowe i hotelowe. Realizacją tych zadań zajmuje się powołana na początku 2015 roku spółka Xcity Investment, która poszukuje partnerów biznesowych, zainteresowanych współpracą w ramach planowanych przez kolej przedsięwzięć deweloperskich. Inwestycje mają być prowadzone zarówno w dużych miastach, jak i w tych mniejszych, m.in. w Elblągu, Kłodzku, Kole, Koszalinie, Oleśnicy, Chorzowie czy Bielsku Białej. Jak podało PKP, obecnie na etapie realizacji jest 7 inwestycji, a 3 kolejne są w trakcie rokowań z deweloperami. Natomiast do końca tego roku kolej planuje rozpoczęcie postępowań związanych z kolejnymi 15 nowymi projektami. Łączna wartość tych projektów to 8,84 mld euro – szacuje PKP.

W województwie łódzkim spółka chce zagospodarować atrakcyjne tereny w Łowiczu i Kutnie, gdzie mają powstać parki handlowe w bliskiej odległości od stacji kolejowych. Termin zakończenia tych inwestycji zaplanowano na rok 2019, a ich łączna szacunkowa wartość to 12 mln euro. Również w Kłodzku i Oleśnicy w województwie dolnośląskim planowane jest wzniesienie do roku 2019 parków handlowych w pobliżu stacji kolejowych. Inwestycje te mają pochłonąć 24 mln euro. 

Z kolei w województwie śląskim w planach jest realizacja trzech obiektów: w Chorzowie i Bielsku Białej komercyjne z funkcją handlową, a w Katowicach projekt zakłada dodatkowo budowę nowego dworca kolejowego oraz stworzenie zabudowy biurowej. Łączna szacunkowa wartość tych projektów to ponad 42 mln euro.

W stolicy kolej planuje realizację czterech projektów: Centralna Park, Al. Jerozolimskie 140, Warszawa Włochy i Szczęśliwicka 62. Pierwszy projekt zakłada budowę hotelu i połączenie go z dworcem Warszawa Centralna. Natomiast projekt Warszawa Włochy przewiduje m.in. budowę nowego dworca kolejowego, a Szczęśliwicka 62 głównie budynków mieszkaniowych. Szacunkowa wartość tych czterech projektów to ponad 526 mln euro.

Jedną nową inwestycję zaplanowano w województwie warmińsko-mazurskim, a mianowicie w Elblągu. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP o znaczeniu regionalnym i w niedalekiej odległości od dworca PKS ma powstać park handlowy o powierzchni komercyjnej 2 tys. m2. Termin zakończenia tej inwestycji to 2019 rok, a szacunkowa wartość projektu to ponad 3 mln euro. Prawie 1,5 mln euro ma kosztować budowa parku handlowego o powierzchni komercyjnej 900 m2 w Koszalinie (woj. zachodniopomorskie). Projekt zakłada, że powstanie on w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP i dworca PKS, a termin zakończenia tej inwestycji zaplanowano na 2019 rok.

Skarżysko Kamienna (woj. świętokrzyskie) w 2019 roku będzie miało park handlowy o powierzchni komercyjnej ponad 6 tys. m2. Według szacunków, jego budowa pochłonie 9,3 mln euro. Również w Kole (woj. wielkopolskie) powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP park handlowy o powierzchni komercyjnej ponad 6,5 tys. m2. Szacunkowa wartość tego projektu to prawie 10 mln euro.

Źródło: www.pkpsa.pl

16.10.2015 r.