logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Najwięcej funduszy zostanie przeznaczonych na wprowadzanie innowacji – od tworzenia koncepcji nowych projektów, usług lub technologii, przez przygotowanie prototypów/linii pilotażowych, do wprowadzenia produktów na rynek.

Jak poinformował wiceminister infrastruktury i rozwoju, Marceli Niezgoda, na I Forum Przedsiębiorców w gminie Jabłonna oraz na konferencji „Rozwój przedsiębiorczości w Gminie Jastków”, w najbliższych siedmiu latach na rozwój przedsiębiorstw zostanie przeznaczonych 18-20 mld euro. A większość tych środków będzie pochodziło z Programu Inteligentny Rozwój, programów regionalnych oraz Programu Rozwój Polski Wschodniej.

W Programie Inteligentny Rozwój na podnoszenie innowacyjności przewidziano kwotę prawie 10,2 mld euro (8,6 mld z FE). O dofinansowanie z tego programu będą mogły się ubiegać „m.in. te firmy, które samodzielnie lub we współpracy z innymi przedsiębiorstwami i jednostkami naukowymi realizują projekty badawczo-rozwojowe”- czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 

Natomiast z programów regionalnych do firm trafi ok. 7 mld euro. Środki te będzie można pozyskać m.in. na: zakładanie i rozwój nowych firm, wsparcie inkubatorów przedsiębiorczości, przygotowanie terenów inwestycyjnych czy rozbudowę przedsiębiorstwa, która zaowocuje wprowadzeniem na rynek nowych produktów lub usług.

Większego wsparcia mogą oczekiwać przedsiębiorcy ze wschodnich regionów kraju, bo oprócz dofinansowania z programów regionalnych i krajowych mogą liczyć na fundusze z Programu Rozwój Polski Wschodniej. „Znaczna część jego środków – 719 mln euro zostanie przeznaczona m.in. na wzmacnianie powiązań kooperacyjnych MŚP w zakresie tworzenia i rozwoju innowacyjnych produktów i usług. Dzięki temu programowi absolwenci i studenci ostatnich lat studiów otrzymają wsparcie na przekształcenie swoich innowacyjnych pomysłów w biznes”.

Źródło: MIR

29.09.2015 r.