logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Co-processing paliw alternatywnych w cementowniach” to temat XI seminarium poświęconego tematyce wykorzystania paliw alternatywnych w przemyśle cementowym. Seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Producentów Cementu odbyło się 7 października 2015 r. w Krakowie.

- Ponad połowa ciepła potrzebnego do produkcji klinkieru w cementowniach w Polsce pochodzi z paliw alternatywnych. Ale są zakłady, które z paliw alternatywnych pozyskują nawet ponad 80% ciepła – powiedział Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC) podczas otwarcia XI seminarium poświęconego wykorzystaniu paliw alternatywnych. Wydarzenie odbyło się 7 października 2015 r. w Krakowie i przyciągnęło ponad 200 uczestników z całego kraju. Byli przedstawiciele ministerstwa środowiska, m.in. wiceminister Janusz Ostapiuk, resortu gospodarki, przedstawiciele organizacji ekologicznych, urzędów marszałkowskich, samorządowcy z urzędów miast i gmin, na terenie których działają cementownie, przedstawiciele wyższych uczelni, producenci paliw alternatywnych i przedstawiciele przemysłu cementowego.

Prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu witając uczestników seminarium poinformował, że równo 20 lat temu, w 1995 roku, SPC zorganizowało pierwsze seminarium poświęcone tematyce wykorzystania paliw alternatywnych w cementowniach. – Dzisiaj możemy się pochwalić wieloma osiągnięciami w dziedzinie wykorzystania paliw alternatywnych w cementowniach, w procesie bezpiecznym i korzystnym dla środowiska – mówił prof. Deja. 

Janusz Ostapiuk, wiceminister środowiska w swoim wystąpieniu stwierdził, że cementownie są bardzo ważnym ogniwem w procesie termicznego zagospodarowania odpadów. Obecnie wykorzystują ok. 1,2 mln ton paliw alternatywnych produkowanych z odpadów. - Termicznie możemy przekształcić 3,4-3,5 mln ton odpadów rocznie. Poza tym co wykorzystają cementownie i spalarnie pozostanie jeszcze ok. 900 tys. ton odpadów do zagospodarowania termicznego.

Gospodarka w obiegu zamkniętym to jedno z haseł strategii Unii Europejskiej, które na wiele lat nakreśli kierunki wykorzystania zasobów w Europie. Ten temat poruszyła Claude Lorea, dyrektor ds. polityki przemysłowej Europejskiego Stowarzyszenia Cementowego CEMBUREAU, mówiąc o roli przemysłu cementowego w gospodarce w obiegu zamkniętym. Strategia UE zakłada, że zasoby w Europie będą wykorzystywane w bardziej inteligentny sposób, projektowanie produktów będzie się odbywać, z uwzględnieniem ich ponownego użycia i recyklingu, a gospodarka odpadami będzie uwzględniać recykling i zmniejszenie ilości odpadów. W projektowanej Strategii zakłada się zakaz składowania wszelkich odpadów nadających się do recyklingu od 2025 r., a faktyczne wyeliminowanie składowania odpadów ma nastąpić do roku 2030. Na składowiska będzie można kierować tylko odpady, których nie da się odzyskać, w ilości maksymalnie do 5 %.

Co to jest co-processing? To proces przetwarzania paliw alternatywnych w cementowni pozwalający na jednoczesny odzysk energetyczny i materiałowy odpadów. Dzięki właściwościom pieca obrotowego cementowni – temperatura wewnątrz sięgająca 2000°C oraz długi czas przepływu gazów w piecu sprawiają, że proces przekształcenia termicznego odpadów w piecu cementowym jest bezodpadowy i bardzo bezpieczny.

Możemy z satysfakcją stwierdzić, że przemysł cementowy funkcjonuje w gospodarce o obiegu zamkniętym od wielu lat, od kiedy w procesie produkcji cementu odpady stanowią bazę surowców i paliw. Dzięki temu możliwe jest mniejsze wydobycie surowców i paliw kopalnych (węgla) i nie ma problemu popiołu po spaleniu odpadów, ponieważ trafia on do zestawu surowcowego, stanowiąc jego wartościowy składnik.

Źródło i zdjęcia: SPC