logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Kongres Pożarnictwa 2015, Warszawa23 lipca 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbyła się XII edycja Ogólnopolskiego Kongresu Pożarnictwa. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Bezpieczeństwo Pożarowe i Zabezpieczenia Techniczne Obiektów Budowlanych”.

Tegoroczny Kongres Pożarnictwa odwiedziło ponad 1200 profesjonalistów, wśród których byli projektanci, instalatorzy, generalni wykonawcy, inwestorzy, przedstawiciele służb mundurowych, firmy zajmujące się ochroną bezpośrednią, przedstawiciele sektora finansowego i inne instytucje. W kongresie uczestniczyło blisko 100 wystawców. Liderzy branży zabezpieczeń i ochrony przeciwpożarowej – producenci i dystrybutorzy światowych marek – zaprezentowali nowości z wielu powiązanych ze sobą dziedzin z zakresu ochrony przeciwpożarowej – monitoringu wizyjnego, sygnalizacji pożarowej, mechanicznych systemów zabezpieczeń, urządzeń i systemów kontroli dostępu, systemów sygnalizacji włamania i napadu oraz innych zagrożeń, systemów ochrony danych po bierną ochronę przeciwpożarową.

Na Kongres Pożarnictwa po wiedzę i umiejętności
Kongresowi towarzyszyły wydarzenia merytoryczne. Odbyły się 24 panele wykładów eksperckich i technicznych w dwóch strefach wykładowych. Sześciu ekspertów przedstawiło nowości w branży. Specjalistyczne wykłady połączone z praktycznymi wskazówkami dla projektantów i wykonawców ukierunkowane były m.in. omówieniu nowości w monitoringu wizyjnym, sygnalizacji pożarowej, systemach detekcji i kontroli dostępu, projektowaniu obiektów ze względu na wymagania przeciwpożarowe, bierna ochrona pożarowa jako niezbędny element każdej inwestycji, nowe normy i przepisy dla hydrantów wewnętrznych, systemy DSO w obiektach trudnych akustycznie: hale sportowe, stacje metra, sale koncertowe, zmian w przepisach i ich interpretacji przez PSP, wytycznych projektowych, wskazówek montażu i eksploatacji systemów i zabezpieczeń pożarowych, zmian w procedurze odbiorowej.

Bogaty program merytorycznych wykładów ukierunkowany był na zagadnienia związane z ochroną przeciwpożarową i bezpieczeństwem energetycznym w budownictwie i przemyśle, a szczególnie zapobieganiu pożarom i awariom przemysłowym oraz prawidłowemu projektowaniu nowoczesnych obiektów budowlanych.  Oprawę merytoryczną zapewnili Goście Specjalni Kongresu - eksperci i specjaliści w dziedzinie bezpieczeństwa i prewencji przeciwpożarowej: nadbryg. w st. spocz. prof. dr Ryszard Grosset, mł. bryg. mgr inż. Grzegorz Ogrodnik, mgr inż. Jerzy Ciszewski, mgr inż. poż. Tadeusz Cisek, mgr inż. Aleksander Migut oraz mgr inż. Józef Seweryn. Scenariusz rozwoju zdarzeń w czasie pożaru – wymóg formalny czy rzeczywiste przygotowanie budynku do zdarzeń nagłych, ocena zagrożenia wybuchem pomieszczeń – problemy obliczeniowe, projektowanie aranżacji przestrzeni biurowej w budynkach w aspekcie ochrony przeciwpożarowej czy nowoczesne i efektywne systemy gaśnicze to zaledwie jedne z wielu omawianych tematów podczas Kongresu.

Konferencji towarzyszyła wystawa dostawców rozwiązań i systemów przeciwpożarowych, na której zaprezentowano prawie 1500 produktów. Hitem tegorocznej edycji okazała się Strefa Praktyka, podczas której równolegle z konferencją prowadzone były Warsztaty Techniczne. Uczestnicy mogli ponadto zasięgnąć porad i konsultacji z zakresu prawa budowlanego, finansowania inwestycji oraz dobrych praktyk w zakresie projektowania i montażu systemów.

Porady rzeczoznawców
Uczestnicy kongresu mieli ponadto możliwość spotkania oraz zasięgnięcia opinii i porad z przedstawicielami rzeczoznawców reprezentowanych przez Zespół Rzeczoznawców ds. Zabezpieczeń Przeciwpożarowych i Inżynierów Pożarnictwa PROTECT, SIBP Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Instytut Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX oraz Zespół Rzeczoznawców DAAL. 
Wśród debiutów tegorocznego kongresu polską premierę miał oczekiwany przez Architektów i Projektantów ArchiCAD 19 oraz Poradnik Projektowania Aranżacji Przestrzeni w Budynkach Biurowych opracowany przez Stowarzyszenie Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego SIBP.  

Technologia BIM w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego
W trakcie kongresu mgr inż. Jakub Kulig – BIM Project Manager, Robobat Polska Certyfikowany trener Autodesk, poprowadził prezentację „Technologia BIM w służbie bezpieczeństwa przeciwpożarowego”, w trakcie której przedstawił najnowsze rozwiązania technologiczne, zapewniające bezpieczeństwo i właściwe działanie służ ratunkowych podczas sytuacji kryzysowej oraz wskazanie atutów posiadania przez służby ratunkowe modelu 3D obiektu wraz z możliwością wykonania potrzebnych analiz i symulacji. Podczas prezentacji zostały omówione następujące tematy: Model 3D budynku – Autodesk Revit, Plan ewakuacji – Autodesk Navisworks, Analiza rozprzestrzeniania i odprowadzania dymu, rozkładu temperatury - Autodesk Simulation CFD, Analiza FDS - zachowanie ognia i dymu w budynku – Autodesk Project Scorch.

Ciekawostkami tegorocznego Kongresu były między innymi prezentacje i wykłady na temat: INTEGROWAĆ CZY NIE INTEGROWAĆ? na to pytanie odpowiedział mgr inż. Mariusz Radoszewski - specjalista w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych. W programie pojawiły się także zagadnienia związane z zapobieganiem awariom przemysłowym, przegrodom przeciwogniowym, wewnętrznym i zewnętrznym zespołom pompowym czy systemom hydrantowym. Wśród nowości pojawiły się m.in. nowe technologie w zakresie zabezpieczenia kabli i przewodów, hybrydowe i zasysające systemy detekcji dymu i pożaru, nowości w systemie bezpieczeństwa pożarowego E-90, systemów zasilania gwarantowanego, obowiązków użytkownika w zakresie dozoru i utrzymania oświetlenia awaryjnego badań i symulacji detekcja gazów CO i LPG i sterowania wentylacją w garażach i parkingach które omówiły mgr inż. Iwona Żupańska, Hekato Electronics oraz dr inż. Dorota Brzezińska, Ekspert i Wykładowca Politechniki Łódzkiej, Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska, Katedra Inżynierii Bezpieczeństwa Pracy, Współautorka m.in. poradnika "Wentylacja pożarowa budynków wysokich i wysokościowych" oraz „Oddymianie obiektów po nowelizacji przepisów techniczno-budowlanych”. Wśród Prelegentów nie zabrakło również mgr inż. Marka Kośmider - Kierownika Działu SSP MIWI URMET, który omówił systemy wykrywania i sygnalizacji pożaru firmy HOCHIKI.

Tegoroczny Kongres Pożarnictwa odbył się pod honorowym patronatem: Marszałka Województwa Mazowieckiego – Pana Adama Struzika, Prezydent Miasta st. Warszawy – Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz, Konsula Honorowego Finlandii – Pana Tadeusza Pająk oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Międzynarodowego Stowarzyszenia Oficerów Pożarnictwa, Stowarzyszenia Inżynierów Bezpieczeństwa Pożarowego, Zarządu Głównego Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Patronat medialny objęły redakcje czasopism i portali branżowych w tym m.in. redakcja miesięcznika "Materiały Budowlane" oraz telewizja "V-canal".

Źródło i zdjęcia: DND Project 2015