logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Taką kwotę zatwierdziła Rada Nadzorcza NFOŚiGW na realizację priorytetowego programu „Wsparcie przedsięwzięć w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki – część 1 E-KUMULATOR – Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu”.

Celem tego programu jest stworzenie kompleksowego instrumentu finansowego dla przedsiębiorców przemysłowych na poprawę gospodarki surowcami pierwotnymi, optymalizację gospodarowania energią i zmniejszenie szkodliwych emisji gazów do atmosfery. Ponadto, program ma umożliwić dostosowanie produkcji do rygorystycznych wymagań dyrektywy o emisjach przemysłowych (IED), która dotyczy źródeł spalania powyżej 50 MW, a także do standardów planowanych do wdrożenia w ramach przygotowywanej dyrektywy, obejmującej średnie źródła spalania (tzw. dyrektywy MCP).

Przedsiębiorcy będą mogli otrzymać na te cele do 75% finansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków, który ma być ogłoszony w czerwcu br., będzie prowadzony w trybie ciągłym.

„W ramach programu NFOŚiGW zaoferuje na warunkach preferencyjnych pożyczki (3-miesięczny WIBOR, nie mniej niż 2 proc. w skali roku), wynoszące od 0,5 mln zł do 90 mln zł. Pożyczka będzie mogła ulec częściowemu umorzeniu, nawet do 20 proc. Wysokość umorzenia uzależniona jest m.in. od tego, czy inwestycja przyniesie wyższe efekty, niż wynikające z wymagań prawnych” – czytamy w komunikacie NFOŚiGW.

Program ma być realizowany w latach 2015-2023, natomiast umowy dofinansowania z beneficjentami będą zawierane do 2020 roku.

Źródło: NFOŚiGW

08.06.2015 r.